Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przesilenie zimowe - 21.12.2014. Jest ciepło, ale wkrótce dzieci ulepią bałwana

Marek Weckwerth
Takich obrazków w regionie ostatnich dniach jeszcze nie widzieliśmy. Już niebawem spadnie jednak śnieg.
Takich obrazków w regionie ostatnich dniach jeszcze nie widzieliśmy. Już niebawem spadnie jednak śnieg. Marek Kasków
Temperatura w regionie spadła z 11 do 5, a nawet 3 stopni Celsjusza. Mimo to święta będą "po wodzie". Później może sypnąć śniegiem.

Ciepłą jak na tę porę roku aurę zawdzięczamy niżowi atlantyckiemu. Szeroki strumień wilgotnego powietrza płynie przez całą północną część Europy, w tym Skandynawię.

Atlantyk oddaje

- Jest stosunkowo ciepło, ale - co ciekawe - gdybyśmy mieli teraz lato, taki niż znad Atlantyku przyniósłby wraz z ciemnymi chmurami i deszczem duże ochłodzenie - wyjaśnia Rafał Maszewski, współpracownik Katedry Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Teraz Atlantyk oddaje nagrzane jeszcze latem i jesienią powietrze, a układ stref ciśnienia tłoczy je do nas.

Powiew północy

Cyrkulacja powietrza zmienia się jednak. Od dziś wieje bardziej z północy, co oznacza napływ chłodniejszego, polarnego powietrza. - Niemal pewne jest, że święta będą mokre - kontynuuje Maszewski.

Bogdan Bąk z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badawczego Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego precyzuje, że w najbliższe dni, w tym w Boże Narodzenie, będzie przelotnie padać deszcz, zaś temperatura wahać się będzie od 4 do 6 stopni Celsjusza. W Wigilię ma być 5-6 stopni, w pierwszy dzień świąt 3-5, a drugiego 4- 5.

Pierwszy śnieg

- Za to zaraz po świętach ochłodzi się. Już w sobotę, 27 grudnia, może to być 1-2 stopnie. Będą też przelotne i ciągłe opady śniegu - przestrzega Bogdan Bąk. - Taka aura może postraszyć kierowców i samych drogowców. Jest za to nadzieja dla dzieci, że wreszcie ulepią bałwana i pojeżdżą na sankach.

31 grudnia zima na Kujawach i Pomorzu będzie już "pełną gębą" - tego dnia temperatura spadnie prawdopodobnie do minus dwóch, a nocą nawet do 4-5 poniżej zera. Tak będzie także pierwszego dnia stycznia 2015 roku. - Prognozy dla Polski i regionu na koniec grudnia i początek przyszłego roku są jeszcze mało precyzyjne - uświadamia nas Rafał Maszewski. - To oznacza, że jakkolwiek przewidujemy ochłodzenie, nawet zimę, to już pojawiają się symptomy, że później znów będzie cieplej.

To rekordowy rok

Meteorolodzy podkreślają, że mijający rok był na świecie wyjątkowo ciepły. Szczególnie ciepło było w pierwszych 9 miesiącach roku. Tak wynika z prowadzonych od roku 1880 pomiarów temperatury Światowej Organizacji Meteorologicznej. Pobite zostały dotychczasowe rekordy z lat 2010, 2005 i 1998.

Globalna temperatura powietrza tegorocznego października była wyższa o 0,74 stopnia Celsjusza od średniej notowanej dla tego miesiąca w XX i XXI wieku. Średnia temperatura mórz i oceanów była w tym roku wyższa o 0,62 stopnia.

Meteorolodzy nie mają wątpliwości, że rosnące temperatury mórz i oceanów oddziałują na klimat całej planety - są czynnikiem wywołującym ekstremalne powodzie i susze.

Jak się uważa, jedną z głównych przyczyn globalnego ocieplenia jest ogromna emisja dwutlenku powietrza przez przemysł i pojazdy spalinowe.

Zima stulecia

- Fakt, że teraz mamy ciepły grudzień i generalnie cały rok był wyjątkowo ciepły, nie oznacza, że w styczniu i lutym nie mogą pojawić się srogie mrozy - komentuje Rafał Maszewski.

Wydaje się jednak, że nie wrócą już tak srogie zimy, jak słynna "Zima stulecia". Ta sparaliżowała całą Polskę na przełomie 1978 i 1979 roku. Pierwszy jej atak nastąpił w sylwestra. Potem słupek rtęci systematycznie opadał osiągając ostatecznie minus 30 stopni. Jednocześnie kraj zasypał grubą warstwą śnieg. Klęska trwała niemal dwa miesiące.

Przygotowanie do ataku zimy deklarują kujawsko-pomorscy drogowcy, przypominając że informację o sytuacji na trasach można zdobyć pod ogólnopolskim telefonem 19 111. - Szczególnie uważajmy na śródleśnych odcinkach i na mostach, wiaduktach oraz wszędzie tam, gdzie drogi przebiegają w pobliżu jezior, rzek, terenów podmokłych - przestrzega Tomasz Okoński, rzecznik bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - W tych miejscach asfalt może być pokryty cienką warstwą lodu. Tak się dzieje, gdy w nocy zamarznie zbierająca się na drodze deszczówka.

Od 1 stycznia 2015 roku ostrzeżenia o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych będą publikowane w telewizjach regionalnych (na pasku pod obrazem), a także - po włączeniu bezpłatnej aplikacji - w telefonach komórkowych. Komunikaty wyśle wojewoda

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska