Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj dzieje miasta. Trzecia część wystawy poświęconej historii Torunia już otwarta!

Lech Kamiński
W drugiej części wystawy można poczuć się jak na pokładzie sterowca, oglądając zdjęcia przedwojennego Torunia z lotu ptaka
W drugiej części wystawy można poczuć się jak na pokładzie sterowca, oglądając zdjęcia przedwojennego Torunia z lotu ptaka Lech Kamiński
Od zakończonej w 2012 r. modernizacji w Domu Eskenów - jednym z oddziałów Muzeum Okręgowego - systematycznie budowana jest wystawa stała zatytułowana "Toruń i jego historia". Właśnie otwarto jej trzecią i przedostatnią część, która obejmuje dzieje miasta od II rozbioru Polski do końca II wojny światowej.

Ekspozycja zajmuje dwie sale wystawiennicze na drugim piętrze budynku. Co się w nich znalazło? - W pierwszej prezentujemy tzw. okres pruski od roku 1793 do 1920 - mówi Katarzyna Pietrucka, kuratorka wystawy. - Pokazujemy m.in. unikatową broń z okresu napoleońskiego, bo choć wojny napoleońskie nie miały były bezpośrednio z Toruniem związane, wielu żołnierzy stacjonowało w naszym mieście.

Najcenniejsze eksponaty? Niewątpliwe charakterystyczna pruska pikielhauba, urzędnicze pieczęcie czy łańcuch burmistrza. Najważniejszy element tej sali to stół sztabowy, który przy użyciu multimediów przedstawia plany toruńskiej twierdzy. - Pochodzą one nie tylko z naszych zbiorów, ale też z berlińskiego archiwum - mówi kuratorka. - O twierdzy opowiadamy obrazami i narracją, w sposób przystępny dla odbiorcy w każdym wieku.

Drugą salę wystawową wypełnia opowieść o Toruniu w latach 1920-1945. W pierwszej części, poświęconej II RP, zobaczymy m.in. krótką prezentację prezydentów Torunia, znajdziemy też mnóstwo informacji dotyczących garnizonu, który w tym czasie działał bardzo prężnie i skupiał wszystkie rodzaje wojsk. - Dzięki lotnikom mamy dużo fotografii miasta z lotu ptaka - mówi Katarzyna Pietrucka. - Plastycy zaaranżowali tę część ekspozycji tak, abyśmy mogli poczuć się jak na pokładzie sterowca i podziwiać Toruń widziany z góry.

"Międzywojenny" dział wystawy zawiera też fragment poświęcony życiu codziennemu mieszkańców. Można się tu dowiedzieć, że w Toruniu istniała cała mnogość kin, usłyszeć hymn Pomorza, stworzony przez toruńskiego kompozytora Zygmunta Moczyńskiego oraz zobaczyć film z lat 30. nakręcony przez Bogusława Magierę. Archiwalne zdjęcia pokazują również zmiany w miejskiej topografii i powstawanie kolejnych budynków, np. gmachu dzisiejszego urzędu marszałkowskiego, przychodni przy ul. Uniwersyteckiej czy Centrum Targowego "Park" na Bydgoskim.

Ekspozycja kończy się historią II wojny światowej w Toruniu. Zobaczymy tu materiały związane m.in. z eksterminacją, konspiracją, wizytami funkcjonariuszy III Rzeszy. Mamy tu dużo fotografii, tabliczki nagrobne ze Szmalcówki, a także szczególnie cenny obiekt - Enigmę, jedna z trzech zachowanych w Polsce.

Twórcy zadbali, by była ona nowoczesna i interaktywna. W jej przestrzeni znajdziemy 30 multimediów i ok. tysiąca zdjęć w wersji cyfrowej. - Obiekt jest podstawą pracy muzealnika, ale historia musi być ja tak opowiedziana, by było widać, co z czego wynika - podkreśla Pietrucka. - I tu z pomocą przychodzą multimedia, które nadają narracji płynności.

Ostatnia część ekspozycji stałej "Toruń i jego historia", obejmująca lata 1946-1989, ma być gotowa w przyszłym roku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska