Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści pisali rozprawkę o tych, którzy pomagają innym

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Uczniowie z Gimnazjum nr 6 Sportowego w Bydgoszczy byli zadowoleni z wczorajszego testu
Uczniowie z Gimnazjum nr 6 Sportowego w Bydgoszczy byli zadowoleni z wczorajszego testu Jarosław Pruss
- Pytania nas nie zaskoczyły - stwierdzili uczniowie, którzy wczoraj przystąpili do próbnego egzaminu gimnazjalnego. Dziś przed nimi kolejne testy.

W Gimnazjum nr 6 Sportowym przy ul. Karłowicza w Bydgoszczy próbny egzamin rozpoczął się o godz. 9. Przystąpiła do niego młodzież z trzech klas - uczniowie trenujący wioślarstwo, piłkę siatkową i taekwondo oraz judo i piłkę nożną.

Większość uczniów z tego gimnazjum skończyła pisać test z historii i WOS przed czasem. - Pytania, zwłaszcza z WOS, były łatwe - stwierdzili gimnazjaliści. Trochę trudniejsze okazały się zagadnienia z historii. - Trzeba było dobrze znać daty - mówią uczniowie: Adrianna Szymczak, Michalina Sikorska, Mikołaj Berdych, Kacper Gościński, Michał Siewert, Filip Nowicki i Hubert Szulc. - Pytania dotyczyły między innymi polskich władców, rozbicia dzielnicowego. Trzeba było też odpowiedzieć na pytania związane z zamieszczonym tekstem źródłowym. Mówił on o soborze trydenckim.
W teście znalazły się też zagadnienia, których uczniowie nie omawiali jeszcze na lekcjach. - Jesteśmy dopiero na początku trzeciej klasy i nie wszystko przerobiliśmy - dodają gimnazjaliści.

Młodzież pisała wczoraj również test z języka polskiego. - Nie sprawił mi żadnych problemów - ocenia Adrianna Szymczak. - Był mit o Prometeuszu, wiersz Wisławy Szymborskiej "Łańcuchy" i fragment tekstu o tolerancji. Musieliśmy też napisać rozprawkę na temat: "Są ludzie, którzy swoimi działaniami niosą dobro innym ludziom". Trzeba było podać dwa przykłady z literatury i jeden z życia. Wybrałam książki "Kamienie na szaniec" i "Gwiazd naszych wina" oraz postać Martina Luthera Kinga. Egzamin napisałam dość szybko. Choć mieliśmy 1,5 godziny do dyspozycji, wyszłam po godzinie.

Zobacz także: Rusza próbny egzamin gimnazjalny z operonem. Polski, historia, WOS [arkusze, odpowiedzi]

W próbnym egzaminie z Wydawnictwem Operon bierze też udział młodzież z Zespołu Szkół w Rynarzewie. - Uczniowie piszą wszystkie części testu - mówi Janusz Nowakowski, dyrektor placówki. - Chętnie korzystamy z możliwości przeprowadzenia takich egzaminów. Młodzież oswaja się z ich formułą, procedurami itp. To, czy będziemy organizować kolejne, okaże się po sprawdzeniu nie tylko wiedzy uczniów, ale także tego, czy poradzą sobie oni z poprawnym wypełnieniem arkuszy.

- Próbne egzaminy są bardzo potrzebne - mówi również Marta Szczukowska, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Chojnicach. Uczniowie tej szkoły pisali testy już wcześniej, toteż nie przystępują do egzaminu z Operonem.
- Zadania jak co roku opracowali nasi nauczyciele - wyjaśnia Marta Szczukowska. - Egzamin próbny w naszej szkole zawsze jest przeprowadzany w takich warunkach, jak ten w kwietniu. Młodzież losuje numerki, nie może wnosić na salę komórek ani innych urządzeń. Uczniowie ubierają się odświętnie, muszą pamiętać o zabraniu legitymacji. Wiedzą potem, jakie są zasady na prawdziwym egzaminie.
Dziś gimnazjaliści napiszą testy z przedmiotów przyrodniczych i matematyki. Jutro czeka ich egzamin z języków obcych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska