Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tutaj, na zamku dybowskim narodziła się królewna

Ewelina Sikorska
Warownia została wzniesiona jako siedziba polskich starostów królewskich i punkt militarny. Malownicze ruiny znajdziemy też na kartach powieści "Pan Samochodzik i toruńska tajemnica"
Warownia została wzniesiona jako siedziba polskich starostów królewskich i punkt militarny. Malownicze ruiny znajdziemy też na kartach powieści "Pan Samochodzik i toruńska tajemnica" Lech Kamiński
540 lat temu, na zamku dybowskim, przyszła na świat królewska córka. Mowa o Annie Jagiellonce, córce Elżbiety Rakuszanki i Kazimierza Jagiellończyka.

To właśnie na lewym brzegu Wisły zostały odnalezione gotyckie kafle piecowe, fragmenty misek czy średniowiecznych szklanych pucharów.

Przenieśmy się do zamku dybowskiego. Warowni, która powstała w pierwszej połowie XV wieku. Zamek stanął z inicjatywy króla Władysława Jagiełły. Zazwyczaj malownicze ruiny położone nad Wisłą kojarzymy z nazwą zamek dybowski. Ale można też spotkać określenie "nieszawski". Wynika ono stąd, iż na terenie dzisiejszego Torunia mieściła się Nieszawa. W 1460 roku przeniesiono ją jednak w górę Wisły, 35 kilometrów dalej. Powód? Nieszawa konkurowała z sąsiednim Toruniem w wiślanym handlu. Źle się to dla niej skończyło, została napadnięta przez mieszkańców Torunia, których wsparł komtur. Kazimierz Jagiellończyk przeniósł zatem Nieszawę w górę rzeki (o 35 kilometrów dalej).

Warownia wielokrotnie się zmieniała.

Przeczytaj również: Czy Zamek Dybowski będzie tętnił życiem?

W jaki sposób?

- W 1431 roku zamek dybowski przejęli Krzyżacy, którzy rozpoczęli jego przebudowę. W tym czasie zapewne powstał dziedziniec, mury i wieża z bramą - czytamy o jego historii na internetowej stronie www.torun.pl.

Prawdopodobnie na podwyższenie murów oraz przebudowę wieży bramnej przyszła pora w latach 1454-62. Wówczas punkt z powrotem stał się własnością Polaków.

Dość ważnym momentem był 1454 rok. Król Kazimierz Jagiellończyk nadał tutaj bowiem słynne przywileje szlacheckie. Zapoczątkowały one tzw. Rzeczpospolitą Szlachecką.

Dodamy, że 12 marca 1476 roku, na dybowskim zamku narodziła się córka Elżbiety Rakuszanki i Kazimierza IV Jagiellończyka. Mowa o Annie Jagiellonce, żonie księcia pomorskiego Bogusława X, która otrzymała imię po Annie Habsburżance.

Niestety, w XVII wieku zaczął się upadek warowni. Powodem był potop szwedzki. Przy zamku została usytuowana reduta - przez ostrzał z prawej strony Wisły, część stropów górnych kondygnacji zapadła się do piwnic. Historycy podkreślają jednak, że 1813 roku zamek był punktem obrony podczas oblężenia Torunia przez wojska pruskie i rosyjskie. 35 lat później, został włączony w obręb Twierdzy Toruń.

Czytaj też: Nikt nie chce wynająć toruńskiego zamku

Szukali tunelu

Sympatycy cyklu "Pan Samochodzik" mogą kojarzyć zamek dybowski z przygodami Pawła Dańca. Chodzi o "Toruńską tajemnicę" autorstwa Marka Żelkowskiego.
Bohaterowie tej powieści z dreszczykiem emocji, dążą do rozwikłania zagadki tajemniczych kielichów. Szukają również tunelu łączącego zamek dybowski z katedrą świętych Janów.

Kilkuwiekowa warownia stanowiła też wyjątkową oprawę choćby dla spektakli toruńskiego teatru "Perpetuum Mobile".

Jeśli wybierzecie się na zamek dybowski, koniecznie zajrzyjcie też na drugą stronę Wisły, gdzie znajdują się ruiny zamku krzyżackiego.

Początkowo był on drewniany. Później z kamieni i cegieł. Zamek zaczął powstawać około połowy XIII wieku. Ze względu na umiejscowienie przy polsko-krzyżackiej granicy, punkt ten musiał mieć silne fortyfikacje. Ba, zamek nigdy nie został zdobyty przez obcego najeźdźcę, zniszczyli go za to mieszczanie Starego Miasta Torunia (1454 rok). Zdesperowani torunianie rozpoczęli rozbiórkę, ten krok był buntem przeciwko krzyżakom. Ba, na zamkowym dziedzińcu zostało urządzone... miejskie śmietnisko.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska