Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Królowie szos? To właśnie my - Polacy! Lubimy przycisnąć pedał gazu

Marek Weckwerth
Kierowcy o sobie. Jakie zachowanie jest obciachem?
Kierowcy o sobie. Jakie zachowanie jest obciachem? MOW
Chociaż nie podoba nam się zbyt szybka jazda innych kierowców, zazwyczaj dodajemy gazu, by dotrzymać im tempa. Tacy już jesteśmy.

Prawdziwy kierowca strachu przed szybką jazdą raczej nie odczuwa. Jeśli czegoś się boi, to mandatu od policji lub z fotoradaru.

Stan świadomości
Paradoksalnie to osoby nie posiadające prawa jazdy mają większą świadomość niebezpieczeństw, z jakimi wiąże się taka jazda. To dlatego, że statystyczny kierowca ma wygórowane wyobrażenie o własnych umiejętnościach - czytamy w raporcie ,,Polska za kierownicą" sporządzonym przez Liberty Ubezpieczenia przy współpracy z ARC Rynek i Opinia.

Czytaj: Policja będzie mogła znacznie surowiej karać za wykroczenia drogowe

W większości uważamy, że kierowcy w mieście jeżdżą za szybko - takie zdanie wyraziło w badaniu aż 65 proc. respondentów. Jedynie 25 proc. uznało, że prędkość jest odpowiednia, a 11 proc. że wręcz za mała. Pędzące auta częściej przeszkadzają pieszym (81 proc. z nich) niż kierowcom. 54 proc. zmotoryzowanych przyznaje, że gaz do dechy wciska za często, a 31 proc., że jest to odpowiednia prędkości. Z kolei 15 proc. uznaje swą jazdę za zbyt wolną. Problem nadmiernej prędkości znacznie wyraźniej dostrzegają kobiety (75 proc.), bo wśród mężczyzn jest to tylko 56 proc.
- Prowadzenie auta daje kierowcom złudne poczucie kontroli nad rozwojem sytuacji na drodze, a to wpływa ujemnie na ich zdolność oceny ryzyka. W większości mamy tendencję do przeceniania własnych kompetencji - stwierdza Tomasz Suski, koordynator akcji prowadzonej przez Liberty Ubezpieczenia pod nazwą Prędkość w mieście to obciach.

Liczy się tempo
Prawie 70 proc. badanych przyznaje, że zdarza im się przyspieszać tylko po to, aby dotrzymać tempa innym pojazdom.
Za najczęstsze przyczyny przekraczania dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym uważamy kolejno: bezmyślność, zbyt dużą wiarę we własne umiejętności i brawurę.

Piesi częściej niż kierowcy przypisują piratom drogowym poczucie bezkarności i chęć popisania się.
Kierowcy natomiast chętniej szukają źródła nieodpowiedzialnego zachowania w pośpiechu, zbyt dużej wierze w możliwości własnego auta, zachowaniu innych użytkowników dróg.

Picie jest złe
Najgorzej postrzega się jazdę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
Krzywo patrzy się także na kierowców, którzy wyprzedzają ,,na trzeciego", wymuszają pierwszeństwo oraz nie dostosowują prędkości jazdy do warunków panujących na drodze.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska