Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jabłka z polskich sadów płyną coraz dalej. W świat

Lucyna Talaśka-Klich [email protected]
Wojciech Klimkiewicz, sadownik z Wtelna (pow. bydgoski), sprzedał jabłka m.in. do Hongkongu. Na  brak odbiorców nie narzeka
Wojciech Klimkiewicz, sadownik z Wtelna (pow. bydgoski), sprzedał jabłka m.in. do Hongkongu. Na brak odbiorców nie narzeka Lucyna Talaśka-Klich
Rosyjskie embargo utrudniło sprzedaż owoców i warzyw. Ale otworzyło nowe rynki. -Będę musiał kupić do firmy globus, bo coraz częściej zastanawiam się, w którą stronę mają popłynąć statki z naszymi jabłkami - żartuje Wojciech Klimkiewicz, sadownik z Wtelna.

- Pojawiają się zapytania z coraz bardziej egzotycznych stron świata. Ostatnio otrzymaliśmy e-maila z Adis Abeby w Etiopii, a niedawno wysłaliśmy owoce do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Hongkongu.

Jego zdaniem to jedyny plus wprowadzenia przez Rosję embarga. Bo odkąd nasze owoce i warzywa nie wyjeżdżają na tamten rynek, producenci szukają nowych rynków zbytu. - Świat dowiedział się, że u nas można kupić towar za grosze - dodaje Klimkiewicz.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

Gospodarze stracili dużo. Embargo znacząco obniżyło np. ceny jabłek. - Z tego powodu na kilogramie tych owoców straciliśmy średnio około 80 groszy - twierdzi sadownik z Wtelna. - Owszem, możemy dostać pomoc, ale to około 2 grosze za kilogram. Odzyskamy niewiele, choć bardzo dobrze, że w ogóle takie wsparcie jest. Trzeba to docenić.

Przeczytaj też: Polska niczym dorodne jabłko. Logo, torby i owoce w Brukseli

Złożyli wnioski

Do 14 listopada wnioski o pomoc w kraju złożyło ponad 40 tys. producentów cebuli, kapusty lub jabłek, na kwotę przekraczającą 100 mln zł - podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W województwie kujawsko-pomorskim złożono 1 835 wniosków, w tym 3 po terminie. Najwięcej, bo aż 568 z nich wpłynęło do biura powiatowego w Inowrocławiu, na drugim miejscu był powiat radziejowski - 445, na trzecim włocławski -244. Najmniej tych dokumentów dotarło do biura w Wąbrzeźnie - 2, ale w tamtejszym rejonie producentów jabłek, kapusty czy cebuli jest niewielu. Łącznie kujawsko-pomorscy rolnicy wnioskowali o pomoc wynoszącą 5 301 570 zł.

Cebula została w kraju

Ze wsparcia mogli skorzystać także producenci cebuli. - Sytuacja tych rolników jest bardzo trudna, bo cebula jest bardzo tania - mówi Mieczysław Szczygieł, gospodarz z miejscowości Kłopot w pow. inowrocławskim, który m.in. uprawia cebulę. - 25-30 groszy za kilogram tej nieobranej, to jest poniżej kosztów produkcji! W naszym powiecie jest dużo cebuli i trudno ją wyeksportować.

Rolnicy mają nadzieję, że niebawem będzie łatwiej sprzedać poza Polskę np. obraną cebulę. - Na razie na rynku jest zastój - dodaje Szczygieł. - Przydałyby się dopłaty do eksportu - uważa Wojciech Klimkiewicz. - Gdyby pomoc dotyczyła chociażby kosztów transportu, to polskie produkty byłyby bardziej konkurencyjne.

Byle odpowiedzialnie

Na razie polscy gospodarze poznają nowe rynki zbytu i starają się, by opinie o ich towarach były jak najlepsze. - Uczymy się - przyznaje Klimkiewicz. - Jeśli nasze owoce do Honkongu będą płynąć przez 42 dni, to musieliśmy dowiedzieć się, czy w czasie podróży można np. otworzyć kontenery. Nie chcemy, by zgniły podczas transportu. Trzeba być odpowiedzialnym, żeby nie popsuć opinii o polskich owocach.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska