Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sytuacja na rynku zbożowym. Rolnicy i eksperci dyskutowali w Ciechocinku

Jadwiga Aleksandrowicz
- W Unii wymyślają różne głupoty i dojdzie do tego, że nasza produkcja będzie nieopłacalna - przekonywał Piotr Doligalski
- W Unii wymyślają różne głupoty i dojdzie do tego, że nasza produkcja będzie nieopłacalna - przekonywał Piotr Doligalski Fot. Jadwiga Aleksandrowicz
Rada Ekspertów Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych spotkała się w Ciechocinku. Przez dwa dni omawiano sytuację na rynku zbożowym.

Unia trochę przesadza

Piotr Doligalski z Kowroza koło Torunia, jeden z większych producentów zbóż na Pomorzu i Kujawach, zwracał uwagę, że w tym sektorze rolnictwa nie ma jeszcze takiego kryzysu, jak na przykład w mleczarstwie. - Wprawdzie zboże w Unii jest produkowane drożej niż na przykład w Chinach, ale mamy cła celne, chroniące nasze rynki. Ale to może być do czasu. Unia ma tendencje do wymyślania rozwiązań kosztownych dla producenta, nie zawsze trafnych, jak choćby wymogi dotyczące przechowalnictwa zbóż - powiedział nam.

Sam buduje magazyn zbożowy i musi spełnić wiele wymogów, jakich nie stosuje się w magazynach przeznaczonych do innych celów. - Niepalny dach, antystatyczne podłoże, specjalne drzwi. To wszystko bardzo dużo kosztuje. Tymczasem Chińczycy rzucają ziarno byle gdzie i takie próbują wepchnąć na nasze rynki.

Przeczytaj też: Naucz się robić własne wędliny! Będzie szkolenie z przetwarzania mięsa

O tym, że Unia "chucha na zimne" mówił też prof. dr hab. inż. Tadeusz Pawłowski z Instytutu Maszyn Rolniczych w Poznaniu, który zwracał uwagę na niebezpieczeństwo wybuchu pyłów w silosach. Wskazał, w jakich może się to stać okolicznościach.

- Ile do tej pory wyprodukowaliście silosów - pytał Andrzeja Muszyńskiego z aleksandrowskiej Fabryki BIN Piotr Doligalski. - Około pięćdziesisięciu pięć tysięcy sztuk - odparł Muszyński. - W ilu doszło do wybuchu? - dociekał Piotr Doligalski. - W żadnym - padła padła odpowiedź.

Rekomendacje i podpowiedzi

Barbara Mizgalska ze Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Chrząstowie wskazała na wagę doświadczalnictwa porejestrowego i rekomendacji odmian. - Przy tysiącach zarejestrowanych w Unii odmian, rolnikowi trudno jest wybrać tę najlepszą dla jego konkretnych gleb. Dlatego rekomendujemy sprawdzone odmiany, biorąc pod uwagę kilka wskaźników, choćby mrozoodporność czy plenność - mówiła, pokazując na ekranie rekomendowane odmiany poszczególnych zbóż.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, jak będzie wyglądało unijne wsparcie w latach 2014-2020. Mówił o tym dr. inż. Lesław Janowicz, członek Rady Ekspertów PZPRZ, a dr.hab. inż. Iwona Jaskulska oraz prof. dr hab.inż. z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy omówili wybrane elementy współczesnej agrotechniki zbóż.

O pielęgnacji ziarna w silosach, systemach, którego temu służą i metodach przechowywania zbóż poinformował Andrzej Muszyński z Fabryki BIN.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska