Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podstępne nowotwory się kryją. Ważna jest profilaktyka

Maja Erdmann
Ważnym badaniem profilaktycznym w kierunku raka piersi jest mammografia. Można ją rozważyć już po 40. roku życia.Jeśli masz 50-55 lat i dostałaś zaprosznie na takie badanie, idź kobieto!
Ważnym badaniem profilaktycznym w kierunku raka piersi jest mammografia. Można ją rozważyć już po 40. roku życia.Jeśli masz 50-55 lat i dostałaś zaprosznie na takie badanie, idź kobieto! Krystyna Baranowska
Choć nasz organizm trawi już rak, to objawy mogą wskazywać na drobne przypadłości. Sprawdź je!

Wiele groźnych nowotworów w początkowej fazie rozwoju przebiega bezobjawowo. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania diagnostyczne, szczególnie wtedy, gdy w rodzinie występowały one już wcześniej.

Jelito grube
Nowotwór jelita grubego to drugi pod względem częstości występowania nowotwór w Europie. Większość chorych to osoby po 50 roku życia. Co roku w Polsce rozpoznaje się go u 12 tysięcy osób.
Większość tego rodzaju nowotworu powstaje z niezłośliwych polipów, które we wczesnym stadium można usunąć. Problem polega na tym że w tym stadium nie przynoszą pacjentom żadnych dolegliwości. Dlatego tak ważne jest, by po 50. roku życia regularnie poddawać się kolonoskopii.

Szyja i głowa
W Polsce nowotwory szyi i głowy stanowią ponad 5 proc. przypadków raka: U mężczyzn to aż 8 proc., u kobiet prawie 2 proc. Dotyczą one górnej części układu pokarmowego i oddechowego. Głównymi czynnikami wystąpienia tego rodzaju nowotworów jest palenie tytoniu i picie alkoholu.
Objawy choroby są trudne do wykrycia. Dlatego każda nieprawidłowość w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego i układu oddechowego skłonić do konsultacji u lekarza laryngologa lub pulmonologa.
Dostępnych jest wiele dokładnych metod diagnostycznych, które umożliwiają wczesne rozpoznanie i zwiększają szanse na powodzenie leczenia.

Prostata
W Polsce pod względem zapadalności ustępuje jedynie rakowi płuca. Ryzyko zachorowania rośnie w zależności od liczby krewnych pierwszego stopnia dotkniętych tym schorzeniem.
Rak stercza rozwija się powoli. I na początku nie daje żadnych objawów. Jest ograniczony do stercza (to gruczoł krokowy, część składowa męskiego układu płciowego), jednak z czasem nacieka sąsiadujące tkanki i tworzy przerzuty m.in. w węzłach chłonnych i kościach. Dlatego tak ważne jest, by chorzy w ostatniej fazie choroby mieli dostęp do leków hormonoterapeutycznych poprawiających jakość ich życia. Na przykład zawierających substancję czynną - enzalutamid.

Czytaj: Lekarzom ufamy najmniej na świecie. Dlaczego?

Nerki
To jeden z najagresywniejszych nowotworów - rośnie bardzo szybko, daje przerzuty, a jego leczenie jest bardzo trudne. Charakterystycznym objawem raka nerki jest brak objawów. Dolegliwości można odczuwać dopiero w momencie, gdy guz jest na tyle duży, by upośledzać czynność nerki lub uciskać na narządy sąsiadujące z tymi organami.
Najczęściej diagnozuje się podczas badania ultrasonograficznego wykonywanego z całkiem innego powodu.

Trzustka
Rak trzustki stanowi około 3 proc. wszystkich nowotworów złośliwych na świecie i częściej występuje u mężczyzn z krajów wysoko uprzemysłowionych. Niestety, zazwyczaj diagnozuje się go zbyt późno, by leczenie było skuteczne.
Na ten nowotwór zazwyczaj zapadają osoby po 70. roku życia, palące, cierpiące z powodu zapalenia trzustki, o zmniejszonej kwaśności soku żołądkowego.
Diagnostyka raka trzustki opiera się przede wszystkim na badaniu USG jamy brzusznej

Płuca
Przyczyną blisko 90 proc. przypadków raka płuca jest palenie tytoniu. Poza bezpośrednim wpływem karcynogennym, papierosy obniżają odporność organizmu, szczególnie miejscową tkanki płucnej, a także przyczyniają się do rozwoju przewlekłej choroby obturacyjnej.
Początki raka płuc są różne i, niestety, często mają przebieg bezobjawowy. Zazwyczaj chorzy z rakiem płuc skarżą się na: kaszel, duszność, bóle w klatce piersiowej, chrypkę czy trudności w przełykaniu.

Jajniki
Nowotwory jajników należą do najbardziej podstępnych. Stanowią ok. 5 proc. wszystkich rozwijających się nowotworów u kobiet. Najczęściej występują między 40. a 70. rokiem życia. Długo nie dają objawów. Zmiany w jajnikach można wykryć dzięki ultrasonografii, gdy mają zaledwie kilka milimetrów średnicy.

Ten nowotwór w początkowej fazie prawie nie daje objawów lub są one mało charakterystyczne takie jak niestrawność, czy wzdęcia, które towarzyszą wielu innym dolegliwościom.

Zielona karta
Pacjent, u którego lekarz rodzinny podejrzewa raka, bo właśnie nie dał się zwieść banalnym z pozoru dolegliwościom - dostanie od 1 stycznie 2015 kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego, tzw. zieloną kartę.
Lekarz nie zrobi tego jednak "na oko". Do tej pory rodzinny mógł wysłać nas na podstawowe badania krwi, RTG i USG jamy brzusznej. Od stycznia będzie kierować na m.in. tarczycy, ślinianek, krtani, klatki piersiowej, nerek, moczowodów, moszny i węzłów chłonnych. Będzie też mógł skierować na echo serca i badanie PSA (na prostatę).

Lekarze rodzinni są gotowi do takich działań, o ile dostaną dodatkowe pieniądze - w przeciwnym razie nie podpiszą kontaktów.
Ministerstwo Zdrowia tymczasem nie zdradza skąd weźmie na te działania fundusze.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska