Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Szeryf" na ślub zdążył. Po metrykę leciał samolotem

Piotr Strachanowski [email protected]
Adela i Józef Dankowscy z dziećmi na lotnisku w Lesznie (fot. z 1976 r.). Po latach syn Jacek również okazał się wybitnym trenerem i objął po ojcu kadrę narodową szybowników
Adela i Józef Dankowscy z dziećmi na lotnisku w Lesznie (fot. z 1976 r.). Po latach syn Jacek również okazał się wybitnym trenerem i objął po ojcu kadrę narodową szybowników archiwum
W historii sportu lotniczego nie było tak niezwykłego małżeństwa równie znakomitych pilotów i szybowników.

Adela i Józef Dankowscy (zm. 25 maja 2008 r.) - najwybitniejsi z wybitnych! Rekordziści Polski i świata, autorzy niezwykłych przelotów, wyróżnieni przez Międzynarodową Federację Lotniczą szybowcowymi odznakami z potrójnymi diamentami.

Tutaj się zaczęło…

Nadto on przeszedł do historii jako wielki trener szybowcowej kadry narodowej i twórca "polskiej szkoły latania zespołowego". Prowadził kadrę w latach 1958-1983, jego wychowankami byli wielokrotni mistrzowie świata, by wspomnieć Adama Witka, Edwarda Makulę, Jana Wróblewskiego, Franciszka Kępkę i Stanisława Kluka.

Urodził się w Inowrocławiu 2 lipca 1927 r. Jego rodzice: Wiktoria z d. Lewicka i Franciszek (robotnik komunalny) mieszkali przy ówczesnej ul. Cmentarnej 5 (dziś Karola Marcinkowskiego). Jeszcze pod koniec lat 30. - będąc harcerzem i gimnazjalistą - zajął się modelarstwem w Aeroklubie Kujawskim. Po latach wspominał, jakie wrażenie wywarło na nim otwarcie lotniska i pierwsze samoloty na inowrocławskim niebie. Od tego się zaczęła przygoda jego życia…

Nikt im nie dorównał

Po wojennej zawierusze (Niemcy wywieźli go na roboty do Rzeszy) wrócił do rodzinnego Inowrocławia i mieszkał tu do matury w 1951 r. Potem studiował prawo w Toruniu, a następnie na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu zdobył tytuł trenera w szybownictwie.

Jeszcze mieszkając w Inowrocławiu pracował na lotnisku aeroklubu jako instruktor szybowcowo-samolotowy. Z początkiem lat 50. jego kariera lotnicza przyspieszyła: bił rekordy, do 1958 r. był szefem wyszkolenia w wyczynowej szkole szybowcowej w Lisich Kątach; do 1978 r. - szefem wyszkolenia w centrum szybowcowym w Lesznie i od 1958 r. przez kolejne 25 lat kierował kadrą Polski. W tym okresie nasi szybownicy zdobyli 17 medali mistrzostw świata i zaliczali rekordowe trasy przelotów. Wychowankowie "Szeryfa" (tak go nazywali) nie mieli równych sobie na całym świecie!

Lotem po metrykę!

Adela Dankowska nie ustępowała mężowi talentem. Ustanowiła łącznie 15 rekordów świata i 43 rekordy Polski, zwyciężała w mistrzostwach świata. Na szybowcach przeleciała 220 tys. km! Jest autorką najdłuższego przelotu w historii lotów szybowcowych w Polsce - na szybowcu Jantar osiągnęła 837 km! Jako drugą Polkę (po Pelagii Majewskiej) i piątą kobietę na świecie uhonorowano ją Medalem Lilienthala (1975). W przyszłym roku kończy 80 lat i - jak publicznie zapowiedziała zamierza… zakończyć czynną karierę szybownika!

Niedawno w jednym z wywiadów mówiła o swym ślubie: - Wyznaczyliśmy sobie termin w grudniu 1960 r. Nagle z urzędu w Lesznie dzwonią, że brakuje metryki Józka. Dzień przed ślubem wsiadł do samolotu i poleciał po nią do Inowrocławia. Pech chciał, że pogoda się zepsuła. Nie pozwalali mu wracać w śnieżnej burzy. Błagał: "Mam ślub po południu". A ze mnie się śmiali, że mąż ze ślubu zrezygnował. Nie zrezygnował. Wrócił na czas!

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska