Artego Bydgoszcz pokonało CCC Polkowice! [zdjęcia]

(as)
Chineze Nwagbo i Amisha Carter (ciemne stroje) bardzo pomogły pokonać CCC Polkowice. www.basketligakobiet.pl
Brązowe medalistki z poprzedniego sezonu udanie zrewanżowały się za ostatni półfinał play off i w 7. kolejce TBLK pokonały w Artego Arenie niepokonane do tej pory CCC Polkowice.

Artego Bydgoszcz-CCC Polkowice

Artego Bydgoszcz - CCC Polkowice 66:64 (22:13, 13:20, 16:15, 15:16)

ARTEGO: McBride 26 (3), 5 as., 6 zb., Carter 12, 7 zb., Mowlik 11 (1), Nwagbo 8, 9 zb., Bekasiewicz 0 oraz Koc 9 (1), Krężel 0, Morris 0.
CCC: Sverisdottir 14 (1), 5 zb., 5 prz., Swanier 9 (1), 5 zb., Owczarzak 8, 3 as., Majewska 6, 9 zb., 3 prz., Sutherland 6, 5 zb. oraz Hall 11 (1), 5 zb., Kaczmarska 10, Szczepanik 0.

CCC przed meczem w Bydgoszczy wygrało wszystkie 5 spotkań i tylko przez to, że ma zaległe spotkanie, było w tabeli za Artego. Ale nie tylko oddech na plecach rywalek sprawiał, że gospodynie bardzo chciały wygrać. W tym sezonie przegrały już dwa spotkania i to z rywalami do miejsca w czołówce (AZS G. i Energa), a do tego chciały zrewanżować się CCC za porażkę w ostatnim półfinale play off 2-3.

Może dlatego pierwsze 6 minut to był prawdziwy koncert w wykonaniu bydgoszczanek. Mocna obrona każdy swego i wysoka skuteczność w ataku sprawiły, że wszyscy przecierali oczy ze zdumienia, gdy na tablicy wyników było 17:0, a po trafieniu Owczarzak i "trójce" McBride 20:2! CCC spudłowało 9 z 10 rzutów, a amerykański tercet Artego miał już na koncie 16 pkt. (4 dorzuciła Mowlik). Niestety, 3. faul popełniła Bekasiewicz i zastąpiła ją Darxia Morris, nowy nabytek zespołu. Amerykanka po 4 miesiącach pauzy w grze i zaledwie 3 dniach wspólnych treningów wyraźnie odstawała, była nieskuteczna (0/4 z gry, 1 zb., 1 str., 1 prz.). Do tego CCC zaczęło bronić strefą i zaczęły się kłopoty.
Jeszcze w 1. kwarcie końcówkę zespół gości wygrał 11:2, a dzięki skutecznej grze Islandki Sverisdottir i dobrej zmianie Hall, w 18. min wyszedł na prowadzenie 31:30. Rywalki broniły ciasno, daleko od kosza, wypychały wysokie spod kosza, a podania w gęstwinę rąk kończyły się stratami. Już do przerwy było w tym elemencie 13-7 (w sumie 19-18) i mimo niezłej skuteczności (58-39%) wynik oscylował wokół remisu.

- Moje dziewczyny zupełnie nie radziły sobie ze strefową obroną, choć do tej pory dawały sobie radę. Przez to nie mogliśmy wykorzystać wysokich, a penetracja strefy podkoszowej też nie wyglądała za dobrze - ocenił po meczu Tomasz Herkt, szkoleniowiec Artego.

Mimo to, w 3. kwarcie miejscowe znów odskoczyły. Lepiej broniły, po 5 pkt. zdobyły Mowlik i Koc i było już 51:42. Ale znów kilka błędów i skuteczna gra Kaczmarskiej dały rywalkom niewielkie prowadzenie. W 4. odsłonie toczyła się walka kosz za kosz, z tym, że w Artego trafiała głównie McBride (13 pkt.). Na nieco ponad minutę do końca wydawało się, że bydgoszczanki polegną, bo z dystansu na 58:62 trafiła Swanier.

- Wreszcie i do nas uśmiechnęło się trochę szczęścia, a dziewczyny wykazały wielką determinację i dzięki temu wygraliśmy - przyznał Herkt.

Piłka po rzucie McBride z dystansu trafiła w tylna część obręczy i wpadła do kosza (61:62). Nasze wybroniły atak rywalek przez 24 sekundy, a po przypadkowym faulu Swanier dwa wolne wykorzystała Koc (63:62).

- Za dwie ostatnie akcje moje drużynie należą się słowa krytyki - nie krył Arkadiusz Rusin, trener CCC.

Najpierw Sverisdottir przez 5 sekund nie potrafiła wybić piłki z boku i popełniła stratę. Po szybkim faulu 2 wolne trafiła McBride, odpowiedziała Kaczmarska, a ponownie faulowana Julie trafiła tylko raz na 66:64. Wtedy po raz drugi polkowiczanki dały prezent Artego, bo wybiły piłkę wprost w ręce Bekasiewicz. Jeszcze było trochę nerwów, bo sfaulowana Mowlik spudłowała oba wolne, ale sekunda to było za mało, by CCC spod własnego kosza mogło doprowadzić choćby do dogrywki.