Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grad, przymrozki, susza czy huragan - zaszkodziły gospodarstwu? Wnioskuj o pomoc

Oprac. AGW
freeimages.com
Twoje gospodarstwo ucierpiało w wyniku klęski żywiołowej w tym lub ubiegłym roku? Możesz otrzymać pomoc od ARiMR. Na złożenie wniosku będzie ponad miesiąc.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała warunki i terminy ubiegania się o pomoc na "przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" - tak nazwano działanie w ramach PROW 2007-2013.

Pomoc dotyczy całkowitego lub częściowego zniszczenia roślin lub utraty plonu w przypadku wystąpienia:

- przymrozków wiosennych - szkody spowodowane temperaturą poniżej 0°C od 15 kwietnia do 30 czerwca
- ujemnych skutków przezimowania - szkody spowodowane wymarznięciem, wymoknięciem, wyprzeniem, wysmaleniem lub wysadzeniem roślin, w okresie od 1 grudnia do 30 kwietnia
- suszy - co oznacza szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od 1 kwietnia do 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb;
- powodzi
- deszczu nawalnego
- obsunięcia się ziemi: zapadnięcia, usuwania się, lawiny
- gradu
- huraganu
- pioruna
Rolnik, którego gospodarstwo ucierpiało w 2013 lub 2014 roku może od 14 listopada do 19 grudnia złożyć wniosek o pomoc finansową. Formularz należy dostarczyć osobiście (lub osoba upoważniona) albo pocztą do Oddziału Regionalnego ARiMR czy też Biura Powiatowego ARiMR, przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce "Poczty Polskiej".

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
Warunkiem skorzystania z tej pomocy jest powstanie strat w majątku produkcyjnym i w produkcji rolnej - łącznie w 2013 lub 2014 roku. "Szkody w majątku trwałym, czyli w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich albo stadach podstawowych zwierząt gospodarskich muszą być nie mniejsze niż 10 tys. zł, natomiast straty w produkcji rolnej, czyli uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub rybach, muszą osiągnąć powyżej 30% wielkości średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie" - wyjaśnia ARiMR.

Wysokość szkód określa komisja powołana przez wojewodę. Jedno gospodarstwo może otrzymać w czasie realizacji PROW 2007-2013 nie więcej niż 300 tys. zł. Refundacji podlega do 90% kosztów kwalifikowalnych, poniesionych przez rolnika na inwestycje przywracające potencjał produkcyjny gospodarstwa.

Na co mogą być przeznaczone pieniądze z pomocy po klęskach żywiołowych? Na inwestycje związane z prowadzeniem działalności rolniczej, m.in. budowę, przebudowę, remont budynków lub budowli służących do produkcji rolnej, zakup wyłącznie nowych maszyn lub urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej, odtwarzanie lub wyposażanie sadów lub plantacji wieloletnich, zakup stada podstawowego zwierząt hodowlanych.

Największe szanse na finansowe wsparcie ma rolnik, którego wniosek uwzględnia najwyższą wysokość szkód, a wartość pomocy, o którą ubiega się jest najniższa.

Źródło i szczegółowe informacje: www.arimr.gov.pl

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska