Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Granowo jest dumne, że to tu urodził się ks. Piotr Paweł Panske, badacz Kosznajderii

Maria Eichler
Tablicę poświecił ks. biskup Wiesław Śmigiel.
Tablicę poświecił ks. biskup Wiesław Śmigiel. nadesłane
Granowo - taka mała wieś, a przeżyła w środę "nalot" tak wielu gości. Wszystko z powodu konferencji popularnonaukowej związanej z osobą ks. prof. Piotra Pawła Panske, który urodził się w Granowie, a teraz doczekał się tam upamiętnienia na granitowej tablicy ufundowanej przez Lokalną Grupę Działania "Sandry Brdy".

To mieszkańcy znaleźli wielki głaz, na którym umieszczono tablicę i to oni też tłumnie uczestniczyli w uroczystości poświęcenia tego pomnika przez ks. biskupa Wiesława Śmigla.

- Ciepła atmosfera, rewelacyjne spotkanie, żywe reakcje miejscowych, którzy komentowali wszystko, o czym była mowa - podsumowuje Grażyna Wera-Malatyńska, szefowa "Sandrów Brdy". - Królewski poczęstunek!

O ks. Piotrze Panske i czasach, w których żył, opowiadali ks. prof. Anastazy Nadolny z Pelplina, dr Jerzy Szwankowski i Bogdan Kuffel. Nie zabrakło gości z Tucholi i Raciąża, bo temat Kosznajderii łączy ponad granicami terytorialnymi.
Były też nowe pomysły. Na przykład zorganizowanie wycieczki dla mieszkańców Granowa i okolicznych wsi, by mogli w skansenie w Toruniu popatrzeć na karczmę z ich miejscowości, bo ona tam właśnie jest. - Gros eksponatów jest zresztą od nas rozsianych po różnych tego typu miejscach - ubolewa wójt Zbigniew Szczepański. - Przed laty była taka tendencja, zresztą skądinąd słuszna, by ratować zabytki poprzez umieszczanie ich w skansenach, bo pewnie gdyby zostały po wsiach, to niewiele by z nich zostało...

Justyna Rząska, szefowa Gminnego Ośrodka Kultury zaapelowała przy okazji, by chronić kosznajderskie pomniki, które pozostały na cmentarzach. - Powinniśmy o nie dbać - nie mają wątpliwości w urzędzie. - To świadectwo naszej przeszłości i pamiątka po ludziach, którzy żyli na tej ziemi.

Już chuchają i dmuchają na kościoły w Ostrowitem, Ciechocinie, Sławęcinie czy Moszczenicy, które są pomnikami Kosznajderii.
Jest też projekt "Rowerem po Kosznajderii", który dzięki sieci ścieżek rowerowych ma szansę wypromować ten region. - To będzie oferta nie tylko dla mieszkańców Chojnic - zapowiada wójt. - Nawet ks. biskup Wiesław Śmigiel obiecał, że wsiądzie na rower i pokona może nie trasę z Pelplina, ale z Chojnic na Kosznajderię...

Być może w świetlicy w Granowie uda się też stworzyć coś w rodzaju izby tradycji, bo zachowały się jeszcze stare szkolne ławki, w których może przed laty siedział młody Piotr Panske, są tam stare kałamarze, jest klimat, który sprzyja takiemu miejscu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska