Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pole jest, sprzęt również. Uczniowie z "Rolnika" będą gospodarzyć

Kamila Mróz [email protected]
Artur, Mateusz i Michał, uczniowie III klasy technikum
Artur, Mateusz i Michał, uczniowie III klasy technikum nadesłane
Uczniowie powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu będą tworzyć poletka doświadczalne i zakładać ogrody na przyszkolnym gospodarstwie.

Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu wzbogacił się o nowe, konieczne w nauce zawodu miejsce - gospodarstwo przyszkolne "Rolnik".

Ośrodek egzaminacyjny

- Każda taka szkoła jak nasza powinna być ośrodkiem egzaminacyjnym, ponieważ egzaminy, w nowej formule, są z tzw. wykonaniem i wymagają odpowiedniego przygotowania stanowisk - wyjaśnia Grzegorz Różański, dyrektor Zespołu Szkół nr 2. Taki nowy egzamin odbył się już w ubiegłym roku. - Możemy się pochwalić, że zdali go wszyscy nasi uczniowie uczniowie - mówi dyrektor.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

Wcześniej np. w technikum rolniczym egzamin końcowy był jednoetapowy, a w części praktycznej polegał jedynie na przygotowaniu projektu. Gospodarstwo przyszkolne będzie też wykorzystywane na szkolenie uczniów. Do tej pory odbywało się m.in. w oparciu o gospodarstwa licencjonowane. - Z tego oczywiście całkowicie nie zrezygnujemy, ponieważ - tak, jak inne szkoły - nie jesteśmy w stanie zapewnić sprzętu i odpowiednich warunków szkoleniowych wszystkim uczniom, w szczególności dotyczy to produkcji zwierzęcej - tłumaczy dyrektor. - Gospodarstwa zwykle specjalizują się w jakieś gałęzi produkcji, a absolwent musi być przygotowany ze wszystkich.

Gospodarstwo przyszkolne w Golubiu-Dobrzyniu będzie wykorzystywane przez uczniów zdobywających zawód technika rolnika i technika architektury krajobrazu.

Dotacja z Unii

"Rolnik" to teren pozyskany od PTTK o powierzchni 4 ha. Zostały na nim stworzone warunki dla uczniów do: utworzenia poletek doświadczalnych, analizy wpływu czynników agrotechnicznych na wielkość i jakość plonów czy samodzielnego wykonywania zabiegów agrotechnicznych. Przyszli rolnicy będą mogli również monitorować i diagnozować występowanie agrofagów, poznają nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, a także obsługę techniczną oraz konserwację maszyn i urządzeń. Z kolei uczniowie technikum architektury krajobrazu w gospodarstwie zajmą się tworzeniem ogrodów tematycznych oraz produkcją roślin ozdobnych i szkółkarstwem.

- Areał gospodarstwa nie jest duży, ale chodzi o to, aby uczniowie po prostu poznali struktury różnych ogrodów i sposób ich pielęgnacji - mówi dyrektor golubsko-dobrzyńskiego Rolnika.
Sprzęt poletkowy zakupiono, pozyskując 85 proc. dofinansowania z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. 15 proc. wkładu własnego zapewnił powiat.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska