Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Zapal znicz pamięci" dla Wacława Wawrzyniaka - rozstrzelanego przez niemieckiego okupanta burmistrza Fordonu

zbiory Andrzeja Boguckiego
Wacław Wawrzyniak, przyszły burmistrz Fordonu w mundurze powstańca wielkopolskiego
Wacław Wawrzyniak, przyszły burmistrz Fordonu w mundurze powstańca wielkopolskiego zbiory Andrzeja Boguckiego
Jest jedną z ofiar przygotowanej przez Niemców zbrodniczej operacji Tannenberg i eksterminacji polskich elit na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Jest także symbolem 6. już edycji akcji "Zapal znicz pamięci".

Mowa o Wacławie Wawrzyniaku (1894-1939), długoletnim burmistrzu Fordonu, rozstrzelanym przez niemieckiego okupanta 2 października 1939 roku na fordońskim rynku (w tej samej egzekucji życie straciło jeszcze siedmiu innych mieszkańców).

Pochodził z Wielkopolski. Jako poddany pruski został wcielony do armii niemieckiej i walczył w I wojny światowej na froncie zachodnim (dosłużył się stopnia sierżanta).

Wybuch powstania wielkopolskiego zastał go w Jarocinie, gdzie objął dowództwo oddziału i rozbrajał żołnierzy niemieckich w miejscowych koszarach. Kiedy w 1920 r. Polsce zagroziła bolszewicka nawałnica, Wawrzyniak zgłosił się do wojska. Chciał walczyć, został jednak skierowany do szkolenia rekrutów. W 1921 r. rozpoczął karierę samorządową - przez pierwsze trzy lata był komisarycznym burmistrzem Fordonu, by w 1924 r. zostać wybranym na stanowisko etatowego burmistrza miasta (kadencja trwała 12 lat).

Przeczytaj również: Bydgoszcz dawniej i dziś - publiczna egzekucja na Starym Rynku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Dr Janusz Kutta, autor noty biograficznej Wacława Wawrzyniaka w Bydgoskim Słowniku Biograficznym (tom IV) pisze, że był on dobrym urzędnikiem samorządowym, znakomicie zorientowanym w sprawach Fordonu i jego mieszkańców. Tym bardziej dziwi fakt, że mimo starań władz miejskich nie pozostawiono go na stanowisku burmistrza zawodowego (do wybuchu wojny był burmistrzem niezawodowym).

Po agresji III Rzeszy na Polskę został komendantem miasta - organizował m.in. przeprawę mieszkańców na drugi brzeg Wisły, po wysadzeniu mostu. Opuścił Fordon z rodziną, jednak wrócił w połowie września.

2 października, wezwany przez Niemców do magistratu, został aresztowany i tego samego dnia rozstrzelany.

***
26 października (niedziela), w ramach akcji "Zapal znicz pamięci" światełka zapłoną w miejscach kaźni przy tablicach informujących o rozstrzelaniach, grobach i zbiorowych mogiłach. Inicjatorem "Znicza" jest Radio Merkury i oddział IPN w Poznaniu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska