Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Plata diagnozował problemy młodzieży. Wnioski? Szkoła nie za bardzo sprawdza się jako miejsce pracy wychowawczej

Maria Eichler
Andrzej Plata podczas jednej z pogadanek w Schronisku dla Nieletnich w Chojnicach, z udziałem grupy teatralnej Profilaktyka a Ty
Andrzej Plata podczas jednej z pogadanek w Schronisku dla Nieletnich w Chojnicach, z udziałem grupy teatralnej Profilaktyka a Ty nadesłane
Pracuje w Schronisku dla Nieletnich, jest też trenerem boksu. Gdy został radnym powiatowym, od razu powiedział, że zajmie się działką wychowania dzieci i młodzieży.

I nie były to słowa rzucone na wiatr, bo przez ostatnie lata spróbował zdiagnozować problemy, jakimi żyje młodzież, i zagrożenia, które na nią czyhają. Przygotował specjalną ankietę z pytaniami, które dotyczyły problemów środowiskowych oraz propozycji, jak można je rozwiązać. Pytał o dostępność środków psychoaktywnych, częstotliwość występowania postaw agresywnych, umiejętność obrony samego siebie w sytuacjach trudnych i radzenia sobie z nimi przy pomocy innych osób. Dociekał, co jest największym zagrożeniem - czy alkoholizm, czy narkomania, czy nikotynizm, czy może agresja. Chciał się też dowiedzieć, czy młodzi mają receptę, co zrobić, by zapobiegać patologiom.

Dotarł do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w powiecie chojnickim, w których najpierw przeprowadził pogadanki, potem zaprosił do wypełniania ankiet. Jak podkreśla, robił to w swoim wolnym czasie. W sumie przebadał 2 tys. 635 młodych ludzi, czyli 58 proc. populacji uczniów. Ankiety zostały opracowane i przekazane jako materiał do wykorzystania dla rad pedagogicznych, wydziału edukacji w starostwie oraz policji.

Co z nich wynika? Bardzo ciekawe spostrzeżenia, takie jak choćby to, że młodzi oceniają, iż bardzo łatwo można zdobyć środki psychoaktywne, nawet w szkole! Problemem młodzieży jest też agresja, która często jest mylona z ambicją, w myśl zasady, że człowiek sukcesu musi być agresywny. Na ogół połowa badanych potrafi poradzić sobie w sytuacjach trudnych, a jeśli szuka pomocy, to raczej u rodziców czy rówieśników, bardzo rzadko u nauczycieli czy pedagogów szkolnych. Według uczniów najpoważniejszym zagrożeniem jest alkoholizm, na drugim miejscu umieścili agresję. Jakie mają propozycje przeciwdziałania zagrożeniom? Najczęściej sygnalizują potrzebę rozmowy, a z badań wynika, że obecny system oświatowy jest w zbyt niskim stopniu nastawiony na zadania wychowawcze. Misją powinno być podjęcie działań profilaktycznych - nie tylko przez szkołę, także przez organizacje pozarządowe, takie jak kluby sportowe, stowarzyszenia itp.

- Mam zamiar kontynuować moje zainteresowania i studiować terapię uzależnień w Poznaniu - zdradza Andrzej Plata. - Kaszpirowskich narobiło się u nas teraz pełno, a potrzeba profesjonalistów, by się zmierzyć z tymi problemami.

Co według niego trzeba zrobić w Chojnicach? - Zasadny jest postulat zbudowania ośrodka interwencji kryzysowej - mówi. - Jest na to szansa w ramach planowanego ośrodka wsparcia dziecka i rodziny na ul. Igielskiej. To byłaby placówka o zasięgu powiatowym. Powinien też powstać powiatowy punkt konsultacyjny i młodzieżowy ośrodek socjoterapeutyczny.

Ten ostatni choćby po to, by powiat co roku nie płacił ponad 1 mln zł za umieszczanie młodych ludzi w podobnych ośrodkach...u sąsiadów. Ale też dlatego, żeby bezrobotna armia pedagogów w powiecie miała pracę. No i warto pomagać młodym na miejscu, a nie wysyłać ich za miedzę.

Plata uważa też, że czas najwyższy na stworzenie alternatywy dla nieistniejącej zresztą izby wytrzeźwień. - Teraz już takie miejsca funkcjonują inaczej - podkreśla. - A problem jest, bo co roku do szpitalnego oddziału ratunkowego trafia kilkuset w sztok pijanych ludzi. Nimi lekarze zajmują się w pierwszej kolejności...Policja wozi takich delikwentów, a gdyby trafili do profesjonalnego punktu, odciążyliby wszystkich. I dostali zaproszenie na terapię. Jeśli solidarnie wszystkie gminy zechciałyby finansować to zadanie, to byłaby szansa, że coś się pod tym względem zmieni u nas.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska