Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sułkowo, zapomniana siedziba pana hrabiego

Jolanta Młodecka
Dwór w Sułkowie zbudowany został z inicjatywy Józefa hr. Bnińskiego około 1890 r.  Obecnie to własność prywatna
Dwór w Sułkowie zbudowany został z inicjatywy Józefa hr. Bnińskiego około 1890 r. Obecnie to własność prywatna Rys. Jolanta Młodecka
W połowie XVII w. Sułkowo należało do Kaspra Sułkowskiego z Zadusznik, podstolego inowrocławskiego i sędziego brzesko-kujawskiego.

Przez małżeństwo jego córki Zofii znalazło się w rękach rodziny Iwańskich, później zaś zostało sprzedane Jakubowi Wysockiemu, kasztelanowi bydgoskiemu.
Kolejny właściciel, Józef Słubicki, sprzedał Sułkowo Wincentemu Wodzińskiemu. Wodzińscy na Kujawach utrzymywali rezydencje w Służewie, Bogusławicach i w Sułkowie, mieli też rezydencje w Warszawie.

Na stałe rodzina osiedliła się w Sułkowie po powstaniu listopadowym. Wincenty był jednym z najbogatszych ziemian na Kujawach. Wincenty i Teresa Wodzińscy mieli pięcioro dzieci, wśród nich była Maria, przyszła hrabina Skarbkowa, później Orpiszewska, w młodości zaś muza Fryderyka Chopina.

W 1868 r. Sułkowo kupuje Maria z Mielżyńskich, wdowa po Janie hrabim Bnińskim. W kolejnych latach zadłużony majątek wystawiany był na licytację. W okresie międzywojennym dobra sułkowskie rozsprzedaży i parcelacji.

Po wojnie, do 1950 r. majątek dzierżawiła Maria Szymańska, następnie przekazano go spółdzielni rolniczej "Samopomoc Chłopska".

Do 1976 r. mieściła się tu szkoła podstawowa. Później dwór pozostawał w rękach prywatnych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska