Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serce od solecczan dla Matysiaków!!!

Adam Lewandowski
O radiowych "Matysiakach" opowiadali: Ludmiła Łączyńska, która od solecczan otrzymała krzyształowe serce, scenarzysta Janusz Adam Dziewiątkowski, oraz Ewa Kania i Tomasz Marzecki
O radiowych "Matysiakach" opowiadali: Ludmiła Łączyńska, która od solecczan otrzymała krzyształowe serce, scenarzysta Janusz Adam Dziewiątkowski, oraz Ewa Kania i Tomasz Marzecki Adam Lewandowski
Był i telegram od mieszkańców: "Kochamy, kochamy, kochamy".

Jerzy Bończak, Tadeusz Janczar, Stefan Friedmann, Tadeusz Fijewski, Andrzej Fedorowicz, Hanka Bielicka, Maciej Damięcki, Jan Englert, Tadeusz Łomnicki, Zofia Merle, Bronisław Pawlik, Roman Wilhelmi, Zbigniew Zapa-siewicz... Lista tuzów polskiej sceny, które grały w radiowych "Matysiakach" jest znacznie dłuższa.

A jest już ten serial na antenie Polskiego Radia od prawie 60 lat. Najdłuższy w Polsce i - jak zapewnia Waldemar Lichtowski, dyrektor archiwum PR - również na świecie. Wypłynął na fali odwilży roku 1956 za sprawą scenarzysty Jerzego Janickiego, mieszkańca warszawskiego Powiśla, który tam właśnie - na ul. Dobrej - umieścił rodzinę Matysiaków.

W tamtych latach w czasie emisji słuchowisk przed radioodbiornikami zasiadało 12 milionów Polaków, więcej niż teraz ogląda najważniejsze wydarzenia sportowe, choćby mecz Polska-Niemcy. Dziś już tylko ponad 500 tysięcy, ale to i tak przecież dużo. - Czasy się zmieniają - mówiła w piątek solecczanom pani Ludmiła Łączyńska, rocznik 1923, nestorka serialu, która "Wisią Matysiak" jest od roku... 1959. - Ale gramy i mamy się dobrze!
Bo w piątek Matysiakowie przyjechali na spotkanie do Solca Kujawskiego. To prezent Programu I Polskiego Radia dla miasta, w którym 15 lat temu stanęła wieża centrum nadawczego PR. Soleckie Centrum Kultury powitało ich telegramem: "Kochamy, kochamy, kochamy - Solecczanie".
Przyjechali do Solca: "Wisia Matysiakowa" - Ludmiła Łączyńska, "Dorota Maty-siakowa" - Ewa Kania, "Tomasz Piekarski" - Tomasz Marzecki, piszący od roku 2007 scenariusze serialu Janusz Adam Dziewiątkowski oraz prowadzący spotkanie Waldemar Lichtowski, dyrektor radiowego archiwum. Solecczanie swe pytania składali do kosza. Dotyczyły głównie życia i pracy w radiu i losów poszczególnych bohaterów serialu.
A że w Solcu mieszka rodzina Matysiaków, więc padła propozycja z sali, by soleccy Matysiakowie odwiedzili radiowych Matysiaków na Powiślu, albo żeby ekipa realizacyjna nagrała jeden z odcinków w Solcu. Odpowiedzi nie było.

Zobacz także: Festiwal Prapremier w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Klątwa: śmiech do łez i gorzka pigułka [zdjęcia]

- Ale może i tego doczekamy? Bo przecież za rok Polskie Radio będzie obchodzić swe 90-lecie - mówi Teresa Substyk, burmistrz Solca.
Były archiwalne zdjęcia zespołu i nagrania. Dużo anegdot i opowieści z realizacji serialu, który przez wiele lat nagrywany był na żywo. Dziś ekipa spotyka się w każdą środę. Emisja odcinka jest w soboty o godz. 13.10 na falach radiowej "Jedynki".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska