Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Smaki Ziemi Koronowskiej" od kuchni w... bibliotece. "Smaki powiatu" też będą!

Adam Lewandowski
Oto dzięki nim m.in. powstały "Smaki... Stoją (od lewej): Anna Smużna, Joanna Pantkowska, Katarzyna Karwat i Dorota Galant, siedzą: Wiesława Kaniewska i Joanna Jarzewska.
Oto dzięki nim m.in. powstały "Smaki... Stoją (od lewej): Anna Smużna, Joanna Pantkowska, Katarzyna Karwat i Dorota Galant, siedzą: Wiesława Kaniewska i Joanna Jarzewska. Adam Lewandowski
Efekt przerósł oczekiwania. "Smaki Ziemi Koronowskiej" sprzedały się w trzy tygodnie. I już w przyszłym tygodniu pojawi się dodruk. Bydgoskie starostwo przygotowuje "Smaki powiatu...". I tej książce gwarantowany jest sukces.

Kto był pomysłodawcą zebrania przepisów kulinarnych? W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koronowie wskazują palcem na burmistrza Stanisława Gliszczyńskiego.

- Hasło rzuciłem kilka lat temu - mówi burmistrz. - Jeździmy po festynach, mamy w gminie prężnie działające koła gospodyń wiejskich. Panie przygotowują na najróżniejsze imprezy pierogi, mięsa, ciasta, nalewki. No i zapraszamy co dwa lata na nasze "Impresje kulturalno-kulinarne". Kulturalnie na scenie, kulinarnie na stole. Wpisały się one na stałe w nasz kalendarz imprez. To wszystko sprawiło, że od pomysłu do realizacji niewiele już trzeba było. Rolę przygotowujących publikację powierzyłem pani Magdalenie Tabasz z naszej promocji, oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej. Warto tu też wspomnieć o naszej najsłynniejszej znawczyni kulinariów - o pani Jadwidze Smolińskiej. Była pierwszą panią, która przyszła do nas z przepisami potraw. I jeszcze o bydgoskim wydawnictwie Pejzaż, z którym współpracujemy od lat.

Pani Jadwiga z gotowania uczyniła swą pasję życiową. Brała już udział m.in. w programie telewizyjnym Ewy Wachowicz pn. "Ewa gotuje" i przygotowuje własną publikację przepisów kulinarnych. W "Smakach Ziemi Koronowskiej" zamieszczono jej najwięcej przepisów - 85. Co ciekawe - w książce znalazła się też "Nalewka burmistrza"...

Projekt na wydanie tej książki oraz wznowienie "Legend Koronowskich" Tadeusza Multańskiego, wzbogaconych po raz pierwszy o "Słownik gwary lokalnej" przygotowały panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koronowie.

- Prace rozpoczęły się w styczniu zeszłego roku - mówi Joanna Jarzewska, dyrektor koronowskiej biblioteki. - Wtedy to złożony został wniosek do Lokalnej Grupy Działania "Trzy doliny". Oceniono projekt bardzo wysoko i to nam dodało skrzydeł.

19 grudnia zeszłego roku dyrektor Jarzewska w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podpisała dwie umowy na przyznanie pomocy finansowej na wydanie zarówno "Smaków Ziemi Koronowskiej", jak i "Legend Koronowskich".

Magdalena Tabasz z ratuszowej promocji była łącznikiem między paniami z kół gospodyń wiejskich a biblioteką. Roboty było sporo. Przepisów przybywało, ale dominowały... ciasta. Za mało było sałatek, dań mięsnych, rybnych i jarskich, zup, przystawek, nalewek. Trzeba było przekonywać panie, że przecież nie tylko ciastem Ziemia Koronowska stoi...
Szczupak taty

I pomogło. Znalazły się więc przepisy na ogniste ogórki i bezowe serca, jajka na pierzynce, czekoladową pokusę, babeczki niespodzianki i szczupak taty dyrektor Jarzewskiej. Oczywiście szczupak tylko z Zalewu Koronowskiego... Ale są i zrazy z buraczkami, żurek ze skwarkami, szmurowana kapusta, czernina, kaczka w towarzystwie jabłek i sto innych przepisów...

Każdy przepis został sprawdzony, i każda potrawa sfotografowana. O ilustracje musiały już zadbać autorki przepisów. A nie każda z pań, jak pani Jadwiga Smolińska, pracuje w kuchni na co dzień z fotoaparatem. Była też w skansenie w Stopce specjalna sesja fotograficzna z udziałem Marka Chełminiaka, dawno temu fotoreportera "Gazety Pomorskiej". O walorach wykonanych przez Marka zdjęć nikogo przekonywać nie trzeba.

Słowo wstępne przygotowała Katarzyna Karwat z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koronowie, kiedyś również dziennikarka "Gazety Pomorskiej". Napisała pięknie nie tylko o "Smakach...", również o zabytkach i atrakcjach Ziemi Koronowskiej i imprezach, na które gmina Koronowo zaprasza co roku.

Premiera ciekawie wydanej książki "Smaki Ziemi Koronowskiej" odbyła się na dożynkach gminnych. To publikacja wyjątkowa. Zawiera przepisy kulinarne mieszkanek gminy, pań z Kół Gospodyń Wiejskich. Bogato ilustrowana, edytorsko przygotowana przez wydawnictwo Pejzaż. Jej sprzedaż ruszyła w koronowskiej bibliotece. Cena - 35 zł. Książki "Smaki Ziemi Koronowskiej" nie było już po trzech tygodniach. Dlatego wydawnictwo, na zlecenie ratusza przygotowuje dodruk.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też "Legendy Koronowskie" ze słownikiem gwary lokalnej. Jego autor - Tadeusz Multański - zmarł 15 lat temu. Urodził się w roku 1999. Od roku 1966 swe życie rodzinne, zawodowe i twórcze związał z Koronowem. Dziennikarz, pisarz, nauczyciel wielu pokoleń, erudyta , twórca i redaktor naczelny "Tematów koronowskich" przez wiele lat był prezesem Towarzystwa Ziemi Koronowskiej. Na jego "Legendach"... wychowało się kilka pokoleń. Pełny zbiór podań koronowskich pióra Tadeusza Multańskiego ukazał się staraniem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Z rysunkami Jana Ślaskiego i zdjęciami i słowem Katarzyny Karwat.

Sukces "Smaków Ziemi Koronowskiej" sprawił, że sukces trzeba też wróżyć starostwu bydgoskiemu, które zamierza wydać książkę kucharską pn. "Swojskie specjały powiatu bydgoskiego".

- Posiadasz ciekawy przepis kulinarny i chcesz się nim podzielić z innymi? Prześlij go nam i bądź jednym z autorów książki kucharskiej "Swojskie specjały powiatu bydgoskiego" - mówi Ewelina Leśniewska z bydgoskiego starostwa. - Wydanie książki kucharskiej będzie dofinansowane ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach operacji z zakresu małych projektów, działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju". Wydawnictwo przyczyni się do promocji lokalnego dziedzictwa historyczno-kulturalnego, tożsamości lokalnej, a także turystki i rekreacji.

- Czekamy na bardzo różne przepisy i receptury. Nie muszą to być jedynie dania główne! Można pochwalić się również wypiekami czy nalewkami. Zachęcamy do nadsyłania swoich pomysłów zarówno koła gospodyń wiejskich, jak i mieszkańców powiatu bydgoskiego. Niech to opracowanie stanie się swoistą kulinarną wizytówką naszego powiatu.

Przepisy wzbogacone zdjęciami można wysyłać wykorzystując formularz dostępny na stronie www. powiat.bydgoski.pl na adres [email protected] Można je także dostarczać do siedziby Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy, ul. Konarskiego 1-3.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska