Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Topolno i Borówno połączone są drogą, odcięte Wisłą

Marek Weckwerth
W samochodowym lusterku wieża widokowa. Na wprost na horyzoncie widoczne są prawobrzeżne wzgórza
W samochodowym lusterku wieża widokowa. Na wprost na horyzoncie widoczne są prawobrzeżne wzgórza Marek Weckwerth
Zwykle jest tak, że droga, która przekracza jakąś rzekę, wiedzie po moście. Droga wojewódzka nr 248 jest ewenementem - to najwyższej rangi trasa w regionie kujawsko-pomorskim łącząca oba brzegi Wisły, przygotowana dla przeprawy promowej lub pontonowej.
W samochodowym lusterku wieża widokowa. Na wprost na horyzoncie widoczne są prawobrzeżne wzgórza
W samochodowym lusterku wieża widokowa. Na wprost na horyzoncie widoczne są prawobrzeżne wzgórza
Marek Weckwerth

W samochodowym lusterku wieża widokowa. Na wprost na horyzoncie widoczne są prawobrzeżne wzgórza

(fot. Marek Weckwerth)

Wystarczy spojrzeć na mapę - kilkukilometrowa droga łączy Zbrachlin z położonym na przeciwległym brzegu Borównem (tym koło Chełmna). Numer 248 nosi zarówno na lewym, jak i prawym brzegu. A między przyczółkami tej drogi szumi szeroka Wisła.

Droga wykorzystywana jest najczęściej przez spragnionych nadwiślańskich widoków turystów. Przyjeżdżają tu samochodami, na rowerach, docierają pieszo. I nikt nie jest zawiedziony, ale niemal wszyscy dochodzą do wniosku, że brakuje tu mostu.

- Rzeczywiście, mało kto wie, że droga stanowi z obu brzegów dogodny dojazd do ewentualnej przeprawy promowej lub mostu pontonowego. Utrzymujemy ją w dobrym stanie ze względów strategicznych, dla potrzeb wojska - wyjaśnia Michał Sitarek, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Przeprawa przez rzekę istnieje tu od niepamiętnych czasów, na pewno zaś była już we wczesnym średniowieczu. Jak dowodzą badania archeologiczne, w ciągu lewobrzeżnych nadwiślańskich wzgórz, między VIII a IX wiekiem funkcjonowała pomorska osada obronna. W X i XI stuleciu była to piastowska strażnica strzegąca szlaku handlowego wiodącego z Wielkopolski na Pomorze i wiślanej granicy z pogańskimi Prusami. Załoga polska opuściła strażnicę prawdopodobnie kilka lat przed rokiem 1034 wyznaczającym śmierć Mieszka II (pozbawionego godności królewskiej i faktycznej władzy w 1031 r.). To także lata tzw. reakcji pogańskiej.

Dziś miejsce to nazywa się (ze względu na jego kształt) grodziskiem Talerzyk. Roztacza się z niego przepiękny widok na dolinę Wisły i znajdujący się na prawobrzeżnych wzgórzach Starogród.

Przeprawa między Topolnem a Borównem wykorzystana została we wrześniu 1939 roku przez Wehrmacht, o czym świadczy film BBC. Desant obserwował sam Hitler.

Na prawym brzegu Wisły leży Borówno. Na peryferiach wsi, u samego krańca drogi 248 w kierunku rzeki, wzniesiono niedawno piętrową drewnianą wieżę widokową.

Rozpościera się z niej rozległa panorama Wisły, kościoła w Topolnie i lewobrzeżnych wzgórz. Odwracając wzrok o ok. 125 stopni w prawo, zauważa się na prawobrzeżnych wzgórzach kościół św. Barbary w Starogrodzie.

W Borównie warto zobaczyć pietę. Ustawiona w roku 1923 przez rolnika Franciszka Geppusa, podczas okupacji została ukryta przed Niemcami pod ziemią. W roku 2004 ustawiono ją ponownie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska