Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim zbudują drogę S5, będzie wielki wykup domów i ziemi

Marek Weckwerth
Gdy zezwolenie na realizację inwestycji drogowej stanie się prawomocne, wyłonieni w przetargach urzędu wojewódzkiego rzeczoznawcy przeprowadzą wycenę poszczególnych nieruchomości wywłaszczanych pod budowę drogi.
Gdy zezwolenie na realizację inwestycji drogowej stanie się prawomocne, wyłonieni w przetargach urzędu wojewódzkiego rzeczoznawcy przeprowadzą wycenę poszczególnych nieruchomości wywłaszczanych pod budowę drogi. Andrzej Bartniak
Około 3,5 tysiąca nieruchomości znajduje się w pasie kujawsko-pomorskiego odcinka ekspresowej "piątki". Wszystkie trzeba będzie wykupić. - Wykupy nie będą ani łatwe, ani przyjemne, bo nikt, szczególnie starsze osoby, nie lubi opuszczać swych domów i ziemi - stwierdza Bartłomiej Michałek, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

Rozpisano przetargi na budowę wszystkich siedmiu odcinków S5 w województwie. I zaczęło się...
- Ludzie myślą, że jeśli już rozpisano przetargi, to za chwilę rozpoczną się wykupy nieruchomości leżących w pasie przyszłej drogi. Dlatego do nas dzwonią, piszą, pytają - mówi Bartłomiej Michałek, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego. - A to nie tak, bo firmy wyłonione w przetargach same muszą zaprojektować swój odcinek drogi i wykonać go. Na to potrzeba czasu.

Zadanie urzędu wojewódzkiego zacznie się z chwilą wydania ZRID-u, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Ten wyda ją w 90 dni od chwili otrzymania od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pełnej dokumentacji tej inwestycji. Urzędnicy muszą sprawdzić wszystko; brak choćby jednej, wydawałoby się mało istotnej, mapki może opóźnić ten proces.

Gdy decyzja stanie się prawomocna, wyłonieni w przetargach urzędu wojewódzkiego rzeczoznawcy przeprowadzą wycenę poszczególnych nieruchomości wywłaszczanych pod budowę drogi.
- Wtedy, po otrzymaniu decyzji odszkodowawczej od wojewody, przelejemy pieniądze na konta bankowe właścicieli działek i nieruchomości - wyjaśnia Tomasz Okoński, rzecznik bydgoskiego oddziału GDDKiA.
Nie wiadomo jeszcze, jaka to będzie kwota. Wiadomo, że odszkodowania otrzyma około 3,5 tysiąca właścicieli nieruchomości. Rozpoczęcie wykupów planowane jest na pierwszą połowę roku 2017.

Zobacz także: Radosław Sikorski na Twitterze o przetargach na budowę S5. Doczekamy się wreszcie tej drogi?

- Wykupy nie będą ani łatwe, ani przyjemne, bo nikt, szczególnie starsze osoby, nie lubi opuszczać swych domów i ziemi - stwierdza Bartłomiej Michałek. - Dlatego już teraz, wiedząc, że na ich teren wjadą buldożery, są zaniepokojeni. Dlatego radziłbym im, aby sprawdzili w księgach wieczystych prawny stan własności. To po to, by w odpowiednim momencie być przygotowanym. To zdecydowanie skróci i uprości wypłatę odszkodowań.

- Szczególnie zależy nam - i to jasno powiedziała pani wojewoda Ewa Mes - na losie ludzi tracących dach nad głową. Ich sprawy będą realizowane w pierwszej kolejności, bo muszą ułożyć sobie życie w nowej rzeczywistości, znaleźć nowe domy - kończy rzecznik wojewody.

Kalendarium - Co i kiedy:

- Podpisanie umów z wykonawcami - połowa 2015 r.
- Opracowanie projektów budowlanych - połowa 2016 r.
- Wydanie pozwolenie na inwestycję - druga połowa 2016 r.
- Wykup nieruchomości i gruntów - lata 2017-2019
- Początek budowy - 2017 r.
- Oddanie całej drogi (130 km) do ruchu - 2019 r.

Więcej informacji: B. Michałek: 52 349 75 98.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska