Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O młodych ludziach nie dam powiedzieć złego słowa!

Ewa Abramczyk-Boguszewska
- Młodzież ceni w nauczycielach autentyczność, otwartość i zaangażowanie w pracę - mówi Aleksandra Górna, germanistka
- Młodzież ceni w nauczycielach autentyczność, otwartość i zaangażowanie w pracę - mówi Aleksandra Górna, germanistka Jarosław Pruss
Rozmowa z Aleksandrą Górną, germanistką z II LO w Bydgoszczy, która wczoraj została odznaczona Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę.

Mówi się, że obecna młodzież to zupełnie inne pokolenie niż poprzednie roczniki. Że jest trudniej się z nią porozumieć, że nic się jej nie chce. Zewsząd słychać słowa krytyki.
Nie dam złego słowa powiedzieć na młodzież! W gruncie rzeczy wciąż jest taka sama, tylko czasy się zmieniły i my musimy się do tych czasów dostosować. Młodzi ludzie stali się bardziej bezpośredni, ale to również dlatego, że o wiele bardziej bezpośrednie stały się media. Dziś właściwie mówi się o wszystkim, wszystko jest na pokaz. Trudno więc dziwić się, że młodzież zachowuje się inaczej niż kiedyś.

Co cenią współcześni uczniowie w nauczycielach?
Na pewno autentyczność i otwartość. To jest dla nich ważne. Chcą być traktowani poważnie, jak dorośli. Jestem obecnie wychowawcą klasy III dwujęzycznej, a więc takiej, w której nauka trwa rok dłużej. Gdy ci uczniowie skończą szkołę, będą mieć wtedy 20 lat! To dorośli ludzie. Nie chodzi oczywiście o to, aby być dla uczniów kumplem. Należy ich traktować serio, ale z wyraźnie zaznaczonymi granicami. Te granice ustala się przez cały czas, przez lata. Są one dobre dla obu strony.

Z jakim pedagogiem młodzież chce mieć lekcje?
Na pewno też dla uczniów liczy się zaangażowanie nauczyciela w pracę. Widzą to i doceniają. Szybko zorientują się, któremu nauczycielowi chce się z nimi pracować. Odgadną to bezbłędnie. Młodzi ludzie są mądrzy, choć oczywiście czasem dają nam, nauczycielom w kość! Ale czekają na wyrazy akceptacji z naszej strony, bo to jest dla nich ważne.

Nauczycielem trzeba się urodzić? Jest coś takiego jak talent pedagogiczny?
Odpowiem na przykładzie moich kontaktów z praktykantkami, które trafiają do naszej szkoły. Od razu widać, które z nich odnajdą się w tym zawodzie.
W Dniu Nauczyciela tradycyjnie już pedagodzy odbierają nagrody, odznaczenia. Pani również znalazła się w gronie wyróżnionych. Bardzo cieszą mnie różne formy uznania. Z mojej szkoły jeszcze dwoje nauczycieli zostało wczoraj odznaczonych: Hanna Zimna-Nowak, nauczycielka języka angielskiego Medalem Złotym, a Krzysztof Kośmiński, nauczyciel fizyki - Medalem Brązowym. Bardzo ważne są dla mnie dowody sympatii ze strony młodzieży. Cieszę się, gdy przychodzą do mnie absolwenci, uczniowie. Tak sobie myślę, że chyba mnie lubią.

Odznaczeni pedagodzy

W województwie kujawsko-pomorskim uhonorowano w sumie 777 nauczycieli. Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono 5 osób, Srebrnym - 6, Brązowym - 15. Przyznano również Medale za Długoletnią Służbę. W regionie odznaczono nimi 403 osoby. Oprócz odznaczeń państwowych przyznano również Medale Komisji Edukacji Narodowej, nagrody MEN i Kuratora Oświaty.

Uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyły się w poniedziałek w Toruniu, a wczoraj w Bydgoszczy. Dziś odznaczenia i nagrody odbiorą nauczyciele z Włocławka i byłego województwa włocławskiego.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska