Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NSA korzystnie dla opiekunów

(jz)
freeimages.com
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że również niepodejmowanie zatrudnienia, by opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny uprawnia do otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego. To inaczej niż mówi ustawa, ale niekoniecznie poprawia to sytuację opiekunów.

Wyrok nie wiąże wszystkich

Ten wyrok (pisze o nim dzisiejsza "Rzeczpospolita") został wydany po rozpatrzeniu skargi kasacyjnej od wyroku WSA w Łodzi.
Skargę złożyło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi, bo nie pogodziło się z wyrokiem tamtejszego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że specjalny zasiłek opiekuńczy należy wypłacić osobie, która nie podjęła pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad niepełnosprawnym bliskim.

Naczelny Sąd Administracyjny skargę SKO odrzucił.

- Wyrok ma moc wiążącą tylko w konkretnej sprawie - wyjaśnia Iwona Dorna, radca prawny, rzecznik Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy.

Dlatego nie oznacza on, że teraz wszyscy opiekunowie osób niepełnosprawnych, którym odmówiono zasiłku, bo nie podjęli pracy (zamiast z niej zrezygnować), by zająć się swoimi bliskimi, mogą ponownie starać się o pomoc, której im wcześniej gminy odmówiły.

- Oczywiście, zapoznajemy się z takimi wyrokami, ale wydawane są one w indywidualnych sprawach i nie stanowią linii orzeczniczej, do której musimy się stosować - wyjaśnia Regina Politowicz, dyrektor Wydziału Zdrowia, Świadczeń i Polityki Społecznej UM w Bydgoszczy. - Nas obowiązuje ustawa. Tam wyraźnie jest zapisane, że osoby, które nie podejmują pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad niepełnosprawnymi będą miały prawo do świadczenia od 2015 roku.

Dodajmy, ze prócz tego trzeba spełniać kryterium dochodowe. Łączny dochód na osobę w rodzinie niepełnosprawnego i opiekuna nie może przekroczyć 623 zł.

Wojewódzkie sądy administracyjne w różnych miastach w sprawie specjalnego zasiłku opiekuńczego nie trzymają jednolitej linii orzeczniczej. Jedne stosują ustawę literalnie, jak jest napisana i odmawiają zasiłku opiekunom, którzy nie podjęli pracy. Inne uznają, że niepodjęcie pracy to rezygnacja z niej i zasiłek przyznają.

"Rzeczpospolita" cytuje sędzię NSA Izabellę Kulig-Maciszewską: - Przepisy dotyczące specjalnego zasiłku opiekuńczego są sprzeczne z konstytucją. Trafnie uzasadnił to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

Sygnatura akt sprawy w NSA I OSK 489/14
Sprawa w WSA w Łodzi II SA/ŁD1070/13

Wypowie się Trybunał Konstytucyjny

Za kilka dni (21 października) ustawą zajmie się również Trybunał Konstytucyjny.
Sędziowie rozpatrywać będą dwie kwestie. Na wniosek posłów PiS mają zbadać, czy zróżnicowanie wysokości świadczenia dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych i opiekunów dzieci jest zgodne z konstytucją.

Druga kwestia dotyczy wprowadzenia kryterium dochodowego dla osób ubiegających się o specjalny zasiłek opiekuńczy.

Przebieg rozprawy można na bieżąco śledzić w internecie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska