Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec PKP w Bydgoszczy: powstaje drugi peron i poziom "zero"

Redakcja
Andrzej Muszyński
Do końca listopada pojawi się peron drugi. Powstaje też podłoga poziomu "zero", czyli na równi z ulicą Zygmunta Augusta.

- Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem - nieustannie zapewnia Bartłomiej Muszyński, szef kontraktu w firmie Budimex odpowiedzialny za inwestycję.

Budowa wychodzi na poziom ulicy

I tak: - W budynku głównym, tym powstającym przy ul. Zygmunta Augusta, w tym tygodniu zostanie zalany kolejny poziom, czyli będzie strop poziomu minus 1 i podłoga poziomu zero - wyjaśnia. - Można powiedzieć, że budowa wyjdzie już do poziomu równego ulicy.

Są już ściany na poziomie minus jeden, ale... - Prace wykończeniowe rozpoczniemy tutaj dopiero, kiedy dojdziemy do budowy poziomu plus 2 - podkreśla Muszyński. - Wcześniej beton musi związać, dojrzeć, a to trwa 28 dni. Poza tym przez jakiś czas musza być podpory stropowe, aby można było dobudowywać kolejne poziomy.

Wkrótce będzie gotowy dach na zabytku

Jest już gotowa podkonstrukcja pod dachówkę zabytkowego budynku między peronami 3 i 4.

- Do końca listopada powinniśmy go skończyć i wtedy już wszędzie można będzie zabrać się za nowe instalacje - informuje szef kontraktu.

Prace wykończeniowe i restauratorskie (na elewacji oraz wewnątrz, np. barierki na klatce schodowej) zaplanowane są na ostatni etap remontu tego budynku.

Trwa remont peronu 2. - Stawiamy nowe wiaty peronowe oraz płyty nawierzchniowe - wymienia Muszyński.

Peron 2. wraz z torami - do końca listopada

- Jednocześnie  odnawiane są tory drugi i czwarty przylegające do peronu 2. Do końca listopada peron będzie gotowy i oddamy go do użytku. Zabierzemy się wtedy za kolejny. Wtedy też wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu na dworcu.

W tej chwili na placu budowy, zarówno w nowym budynku, w tym zabytkowym, jak i na peronach pracuje ponad 25o osób.

Czas to pieniądz, czas to miliony

Przypomnijmy, tempo budowy naszego dworca jest wyjątkowo ważne. Inwestycja powinna zakończyć się do końca przyszłego roku. Jeśli ten termon zostanie przekroczony, możemy nie otrzymać unijnej dotacji do inwestycji.

A mówimy o niebagatelnej kwocie wsparcia unijnego. Nowy, w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych dworzec kosztować ma w sumie 197 mln zł. Wartość dotacji wyniesie z tego około 120 mln zł

Agata Kozicka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto