Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PTTK w Inowrocławiu. Od 60 lat są aktywni na szlakachi propagują uroki naszego kraju

Bogdan Wojtkowiak [email protected]
Aktywiści i przewodnicy turystyczni inowrocławskiego PTTK uhonorowani podczas jubileuszowej uroczystości. Trzeci z prawej, Andrzej Dragacz, prezes oddziału PTTK
Aktywiści i przewodnicy turystyczni inowrocławskiego PTTK uhonorowani podczas jubileuszowej uroczystości. Trzeci z prawej, Andrzej Dragacz, prezes oddziału PTTK Dominik Fijałkowski
Inowrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego świętuje 60-lecie. To dobry moment, by przypomnieć jego historię.

Spotkanie założycielskie PTTK w Inowrocławiu miało miejsce przed 60 laty - 24 lutego 1954 r. Uczestniczyli w nim przedstawiciele różnych organizacji społecznych, zakładów pracy i szkół.

Na pierwszym roboczym zebraniu 31 członków założycieli 4 marca 1954 r. wybrało zarząd oddziału, na czele którego stanął jako prezes Edmund Bątkowski. Wiceprezesem wybrano Jacka Janickiego, sekretarzem Władysława Jordanowskiego a skarbnikiem Urszulę Nadzieję. Powołano do życia 4 sekcje: pieszą kierował Ireneusz Szkopek, górską Jacek Janicki, wodną Ireneusz Wieczorek, kolarską Władysław Pełka. Pierwsze koła powstały przy inowrocławskich zakładach pracy i szkołach: w Zakładach Sodowych, PSS "Społem" i na Poczcie oraz w Liceum Pedagogicznym, LO im. J.Kasprowicza, w LO im. M. Konopnickiej, w Liceum Wychowawczyń Przedszkoli.

Powołano w 1955 r. w Kruszwicy pierwsze koło terenowe. Oddział objął opiekę nad Mysią Wieżą. Powstało Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego, zorganizowane przy oddziale w 1960 r. Kierował nim od początku Władysław Pełka. Organizowano wycieczki po mieście, do Warszawy, nad morze, w góry i inne strony kraju.

Przeczytaj również: Tak świętowano 60-lecie inowrocławskiego oddziału PTTK w Inowrocławiu [zdjęcia]

Pod znakiem wielu osiągnięć

Zebranie wyborcze 16 lipca 1957 r. powołało na prezesa Ireneusza Szkopka. Po roku prezesurę objął Kazimierz Dąbek, który kierował zarządem oddziału aż do czerwca 1960 r., po czym zastąpił go na tym stanowisku Albin Wilk. Wkrótce oddział otrzymał przydział pomieszczeń na własne biura przy ulicy Narutowicza 2. Organizacyjnie oddział w Inowrocławiu powiększył się o nowe koło terenowe w Pakości i Gniewkowie oraz zakładowe w Janikowie. Zorganizowano własną bibliotekę, prowadzono kronikę i album zdjęć fotograficznych. Kapitan Leonard Napiórkowski założył w 1962 r. Koło przy Wojskowym Klubie Oficerskim wraz z sekcją motorową, późniejszym Klubem Motorowym "Piast". Zdolności organizacyjne, zaangażowanie i wiedza krajoznawcza doprowadziły do jego awansu w 1963 r. na prezesa oddziału. Jego staraniom zawdzięczał oddział zakup drugiego autokaru "San" i uruchomienie agencji Biura Turystyki Zagranicznej. Dużym osiągnięciem było zajęcie w 1971 r. przez BORT pierwszego miejsca w kraju za zorganizowanie 570 imprez z udziałem 55 tysięcy osób i przyjęcie 250 grup wycieczkowych, głównie na Szlak Piastowski.

Oddział zrzeszał wówczas 620 członków działających w 16 kołach. Razem z działającym, od czerwca 1961 r., Nadgoplańskim Oddziałem PTTK w Kruszwicy uczczono obchody 1000-lecia Państwa Polskiego włączając się do organizacji "Centralnego Zlotu Turystycznego nad Gopłem" z udziałem kilku tysięcy turystów z całego kraju.

Inowrocławskim krajoznawcom udało się uruchomić w Szymborzu (dzielnica Inowrocławia) bazę noclegową dla 100 osób. Ważnymi wydarzeniami w życiu oddziału były kilkakrotne wznowienia przewodnika turystycznego autorstwa Józefa Aleksandrowicza. Organizowano konkursy krajoznawcze, niedzielne wycieczki piesze i kolarskie pod hasłem "Poznajmy piękno ziemi kujawskiej". Dużą popularnością cieszyły się podmiejskie majówki do Balczewa i Suchatówki, a także rajdy Szlakami Powstania Wielkopolskiego, Jana Kasprowicza, Stanisława Przybyszewskiego, Jana z Ludziska, Władysława Sikorskiego.

W 1974 r. Komisja Turystyki Pieszej z Tadeuszem Konieczką i Antonim Ścigaczem uzyskała uprawnienia do weryfikowania odznak. Piechurów kwalifikowanych stale przybywało, a od marca 1976 r. dołączyli do nich wytrawni krajoznawcy: Andrzej Dargacz, Alicja Przybyła, Andrzej Radtke, Alfred Krysiak.

Wśród najlepszych w Polsce

Na początku lat 80. oddział PTTK w Inowrocławiu należał pod względem aktywności do krajowej czołówki. Posiadał swój własny pawilon o powierzchni 84 metrów kw. i dysponował dwoma autokarami. Pracami oddziału kierował nadal prezes Leonard Napiórkowski. Wiceprezesem byli Bronisław Pawłowski i Bogdan Wojtkowiak. Poszczególnymi Komisjami kierowali wówczas Tadeusz Konieczka, Andrzej Dargacz, Alfred Krysiak, Alicja Przybyła, Andrzej Radtke, Edmund Kilarski, Henryk Lussa, Krystyna Piziewicz.

Przedwczesna, nagła śmierć prezesa Leonarda Napiórkowskiego we wrześniu 1985 r., później rezygnacja w pracach zarządu doświadczonych organizatorów: prezesa oddziału Bronisława Pawłowskiego, Aleksego Wachowskiego i rezultaty głębokiego kryzysu ekonomicznego w Polsce wpłynęły negatywnie na efekty pracy w oddziale.

W nowych realiach

Zwołany w lutym 1991 r. zjazd walny miał miejsce już w nowych warunkach ustrojowych i ekonomicznych kraju. Oddział nie ominęły surowe zasady gospodarki kapitalistycznej. Teresa Buraczewska objęła prezesurę oddziału po rezygnacji z tej funkcji Bogdana Wojtkowiaka. W grudniu 1991 r. Sąd Wojewódzki w Bydgoszczy zatwierdził nowy statut i zarejestrował Oddział PTTK w Inowrocławiu z prawem działania w gminach Inowrocław, Janikowo, Pakość, Barcin, Złotniki Kujawskie. Kierowanie oddziałem przez Teresę Buraczewską ,a później przez Tadeusza Konieczkę przypadało na szczególnie trudny czas. Na statutową działalność należało wypracować wyłącznie własne środki.

Sytuacje ratował fakt, że oddział był właścicielem budynku, którego większą część wynajęto spółce handlowej w celu podreperowania budżetu. We władzach oddziału pracowali Andrzej Dargacz, Andrzej Radtke, Roman Różewicki, Zbigniew Zygora.

W 1998 r. z okazji 100-lecia Kołownictwa na Kujawach odbył się X Ogólnopolski Rajd Rowerowy. Tradycyjnie w styczniu każdego roku odbywa się Rajd Pieszy Szlakiem Powstania Wielkopolskiego. Dużym osiągnięciem było powstanie nowych Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych w Gimnazjum w Złotnikach Kuj., Zespole Szkół Integracyjnych oraz w szkołach podstawowych nr 4 i nr 9 w Inowrocławiu.

Stawiają na młodych

14 marca 2009 r. prezesurę oddziału objął, długoletni i doświadczony krajoznawca, Andrzej Dargacz.

Zarząd pod jego kierownictwem poszerzył zakres działań, kierując wzmożoną aktywność krajoznawczą głównie do dzieci i młodzieży. W minionym 4-leciu zorganizowano ponad 80 imprez pieszych i na rowerach dla młodzieży, turystów indywidualnych oraz kolarzy, w których uczestniczyło około 8 tysięcy dzieci i dorosłych. "Śnieżne Tropy", "Topienie Marzanny", "Rajd Sapera", "Szlakiem Lotnictwa na Kujawach", "Rajd Niepodległości", "Wędrówki z PTTK" i in. to tradycyjnie organizowane imprezy.

Oddział otworzył się na współpracę z Towarzystwem Miłośników Miasta Inowrocławia, Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Związkiem Byłych Żołnierzy i Oficerów, 56.Bazą Lotniczą i 2. Inowrocławskim Pułkiem Inżynieryjnym. Dobrze układa się też współpraca z urzędem miasta oraz urzędem marszałkowskim.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska