Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Mistrzostw Polski klas olimpijskich żeglarze z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego w Charzykowach wrócili z kilkoma medalami.

mona
Artur Baranowski (z lewej) i Karol Jączkowski cieszą się ze złotych krążków.
Artur Baranowski (z lewej) i Karol Jączkowski cieszą się ze złotych krążków. nadesłane
162 najlepszych żeglarzy w kraju rywalizowało na Zatoce Gdańskiej i Rozlewisku Wisły Śmiałej.Mistrzostwa odbywały się w trudnych warunkach - od słabego wiatru do wiejącego 6 stopni w skali Beauforta. Wymagało to skupienia i umiejętności. Dopisało i słońce, więc pływanie mogło być przyjemne.

Wśród startujących byli m.in. medaliści olimpijscy: Zofia Klepacka i Przemysław Miarczyński, który kilka dni wcześniej zdobył srebrno mistrzostw świata w Santander w Hiszpanii. Obecni byli też Piotr Kula, Kacper Ziemiński, Paweł Tarnowski, Agnieszka Skrzypulec z Natalią Wójcik, Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim. Do walki włączyli się zawodnicy z nieco dłuższym stażem: Katarzyna Deberny czy Maciej Grabowski.

Najlepsi żeglarze toczyli wyrównaną walkę. Często obecność na podium rozstrzygała się dopiero w ostatnich wyścigach. Widzowie mogli z bliska obserwować rywalizację, która tego dnia rozgrywała się przed nabrzeżem Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego AZS w Gdańsku.
Karol Jączkowski i Artur Baranowski wywalczyli złoty medal w klasyfikacji 470 M, a Filip Florek i Dominik Janowczyk w tej samej klasie- złoto młodzieżowców i srebro w 470 M.- Złoty medal jest dla mnie jednym z najważniejszych w karierze - mówi Karol Jączkowski. - Odkąd jestem trenerem czas przeznaczam zawodnikom, którzy żeglują z sukcesami. Było mi potrzebne podjąć wyzwanie startu w MP. Były trudności - choroba, uszkodzenia łódki na treningu, ale mieliśmy okazję dołączyć do treningów z trenerem Marcinem Józefowskim i ścigać się w gronie jego załóg. Zaczynając zawody ciężko było ocenić, w którym jesteśmy miejscu. Naszym argumentem w walce o medale było doświadczenie. Zanim stanęliśmy do rywalizacji długo analizowaliśmy możliwe błędy między sobą w załodze, by nie popełnić ich w walce. To przynosiło efekty. Wygrywaliśmy tylko jeden z 10 wyścigów, często docieraliśmy w pierwszej trójce. Byliśmy zaskoczeni jak szybko żeglują rywale. Walka w każdym wyścigu toczyła się do mety. Zależało nam, by wypracować przewagę przed ostatnim - podwójnie punktowanym, zwanym "maszyną losującą", bo nie wiadomo co może się wydarzyć. Naszym kluczem do złota była motywacja, dyscyplina i doświadczenie. W tym roku minęło 10 lat kiedy usiedliśmy razem na łódkę, zamiast kwiatów dostaliśmy po złotym medalu.

Magda Kwaśna w Laser Radial kobiet ;wywalczyła złoty medal w kategorii młodzieżowej i brązowy w open. Do złota zabrakło jej tylko jednego punktu. W klasie 470 rywalizowały nasze dwie załogi. W klasyfikacji młodzieżowej kobiet złoto wywalczyła Ewa Szczęsna wraz z Jagodą Reszką - ta druga z UW Warszawa. Załoga w składzie Irmina Mrozek Gliszczyńska oraz Antonina Marciniak - ta ostatnia z Bazy Mrągowo - sięgnęła po srebro w klasyfikacji seniorów K. W klasie 49er FX Kobiet srebrno w open zdobyła Zuzanna Rybicka z Mają Kos. W Finn Miłosz Wojewski wywalczył brąz w open, a Mikołaj Lahn - srebro wśród młodzieżowców.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska