Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stara Droga w Toruniu będzie taka, jak chcą mieszkańcy

PZR/przepisnaulice.pl
Projekt przebudowy Starej Drogi godzi interesy kierowców, pieszych, rowerzystów, a zwłaszcza jej mieszkańców
Projekt przebudowy Starej Drogi godzi interesy kierowców, pieszych, rowerzystów, a zwłaszcza jej mieszkańców PZR/przepisnaulice.pl
To rzadka sytuacja. Bez trudności udało się pogodzić drogowców i mieszkańców. Chodzi o projekt przebudowy Starej Drogi w Toruniu.

Stara Droga to pierwsza z ulic w Toruniu, która została zaprojektowana od początku do końca przy udziale torunian. A to wszystko dzięki "Przepisowi na ulicę", projektowi, który prowadzi Pracownia Zrównoważonego Rozwoju z Miejskim Zarządem Dróg. Mieszkańcy brali udział przy wszystkich etapach powstawania koncepcji przebudowy ulicy na Rudaku. Rezultat konsultacji?

Projekt robót, który jest już gotowy, przewiduje, że zostanie utrzymany lokalny charakter tej drogi. Zostanie wprowadzona strefa zamieszkania, która uspokoi ruch (ograniczenie do 20 km na godz). - Oprócz tego projekt objął nie tylko odcinek od Podgórskiej do Okólnej, jak pierwotnie zakładano - mówi Dorota Michalska z PZR. - Zgodnie z sugestiami mieszkańców została też rozszerzona o kolejny fragment między ul. Okólną a Strzałową.

Czytaj także: Torunianie od lat walczą o wyasfaltowanie ulicy. Bez skutku. - Magistrat ma nas w nosie!
Rozwiązania zastosowane na ulicy mają zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich użytkowników: kierowców, pieszych, rowerzystów i tych mieszkańców, którzy spacerują, czy spotykają się z sąsiadami. Na Starej Drodze pojawi się czerwona kostka i obustronne, niskie krawężniki. Między Podgórską a Okólną zaplanowano dwie wyniesione krzyżówki i próg zwalniający. Mają się odróżniać kolorystyką - będą grafitowe. Przewidziano zjazd do zbiorczego pojemnika na odpady, a także ławki, miejsca do odpoczynku i sąsiedzkich spotkań, które pojawią się w miejscach wskazanych przez mieszkańców. Jezdnia między Okólną a Strzałowej zostanie utwardzona na całej długości. Zaprojektowano tam też minirondo z przejezdną wyspą. Przebudowa będzie wymagała jednak wycinki dwóch drzew w sąsiedztwie skrzyżowania Starej Drogi i Okólnej. Nie przewiduje wykorzystania wody deszczowej do nawadniania przydrożnej roślinności, na co wskazywali mieszkańcy.

"Przepis na ulicę" rozpoczął się w kwietniu. PZR wspólnie z MZD prowadził nie tylko spotkania dla mieszkańców. Na ulicy pojawili się ankieterzy. Były prowadzone pomiary ruchu. Nad koncepcją pracowała też grupa robocza, w skład której weszli mieszkańcy Starej Drogi. Mieszkańcy mieli do wyboru trzy warianty koncepcji przebudowy ulicy. Na każdym etapie mogli zgłaszać swoje opinie i sugestie. A teraz najważniejsze. Kiedy rozpocznie się przebudowa Starej Drogi? W tym przypadku nie ma jeszcze konkretów. W tej chwili trwają bowiem prace na projektem budżetu miasta na 2015 r.

"Przepis na ulicę" jest realizowany w ramach programu "Obywatele dla Demokracji", finansowanego z funduszy norweskich. Pochłonie łącznie 230 tys. zł. W ramach niego powstanie też projekt przebudowy ul. Polnej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska