Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okres przeziębień i infekcji grypochodnych już się zaczął. Lekarze radzą, by się zaszczepić

Hanka Sowińska [email protected]
Polacy rzadko sięgają po szczepionki
Polacy rzadko sięgają po szczepionki sxc
Każdego może dopaść wirus grypy. Choroba jest szczególnie niebezpieczna u małych dzieci, osób starszych i chorych przewlekle.

Zaczyna się nagle. Zazwyczaj od razu pojawia się wysoka gorączka (powyżej 39 stopni Celsjusza), uczucie rozbicia, bóle mięśni i stawów. Innymi słowy, grypa "zwala nas z nóg".

Po grypie zdarzają się powikłania. Najczęstsze to: zapalenie płuc lub oskrzeli, zapalenie ucha środkowego lub zatok obocznych nosa. Rzadko, na szczęście, w wyniku grypy pojawiają się: zapalenie mięśnia serca i opon mózgowych.
Przeziębienie przebiega o wiele łagodniej. Gorączka rzadko jest wysoka, a nasze ogólne samopoczucie nie jest tak złe, jak w przypadku grypy.
Ponadto grypa atakuje znienacka (wirus), przeziębienie zawsze jest skutkiem przemarznięcia, zmiany temperatury, przemoknięcia.
- Sezon na ostre infekcje już się zaczął. To 30 procent wszystkich pacjentów, którzy w ostatnim czasie zgłosili się do naszej poradni - mówi dr Tadeusz De-reziński, internista w NZOZ "Es-kulap" w Gniewkowie.

Szczepionką w wirusa
Niestety, Polacy rzadko sięgają po szczepionki. W ramach profilaktyki antygrypowej zalecają swoim bliskich i znajomym jedzenie np. czosnku i miodu. Stosowanie naturalnych środków na pewno nie zaszkodzi, czy jednak na pewno uchroni przed wirusem grypy?
W Polsce obserwujemy dramatyczny spadek liczby osób, które szczepią się na grypę. Dopiero w ostatnim sezonie grypowym (2013-2014) odnotowano niewielki wzrost.

Czytaj: Grypa nie lubi mydła

Gniewkowo liderem!
Pod względem tzw. wyszcze-pialności plasujemy się na przedostatnim miejscu wśród państw UE. W poprzednim sezonie grypowym szczepionkę przyjęło nieco ponad milion Polaków.

- Sam się szczepię i polecam szczepienie przeciwko grypie wszystkim, których kocham. I oczywiście swoim pacjentom - zapewnia dr Dereziński.
Promocja profilaktyki antygrypowej musi w Gniewkowie padać na podatny grunt - w tym mieście szczepi się prawie 10 proc. mieszkańców (w Polsce zaledwie 3,7 proc.). Czy to znaczy, że liczba chorych na grypę też jest niższa?

Dr Dereziński: - Nie ma takich badań. Dane dotyczące zachorowalności na grypę i infekcje grypopochodne zbierają stacje sanitarno-epidemiologiczne i Państwowy Instytut Higieny. Miarodajne badania musiałyby być prowadzone na znacznie większej liczbie osób.
1 października to Dzień Profilaktyki Grypy (obchodzony w Polsce po raz pierwszy). Data ta nie została wybrana przypadkowo. Dziś przypada Dzień Seniora, a właśnie osoby starsze są grupą najbardziej narażoną na powikłania pogrypowe. Organizatorzy akcji chcą w ten sposób popularyzować korzyści związane ze szczepieniami ochronnymi przeciw grypie wśród osób starszych oraz przewlekle chorych. I dzieci również. a

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska