Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław i Krusza Zamkowa - miejscowości na szlaku bursztynowym [zdjęcia]

(FI)
Zrekonstruowana świątynia w Kruszy Zamkowej.
Zrekonstruowana świątynia w Kruszy Zamkowej. Dominik Fijałkowski
Na dzisiejszych polach Kruszy Zamkowej pod Inowrocławiem znajdowało się wzmiankowane już przez Ptolemeusza Askaukalis, emporium na szlaku bursztynowym.
W Teatrze Miejskim odbyła się konferencja naukowa poświęcona Askaukalis. Gości witali rzymscy legioności

Inowrocław. 40 lat temu archeolodzy odkryli Askaukalis

Odkrycia dokonała archeolog Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Aleksandra Cofta-Broniewska, Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia. Badania Askaukalis trwają już 40 lat. Obecnie prowadzą je wychowankowie pani profesor. Zaś strażnikami tego miejsca są państwo Paterowie. Rolnicy, na polu których naukowcy dokonują wciąż nowych odkryć.

W miniony weekend odbyła się w Inowrocławiu konferencja naukowa zatytułowana "Krusza Zamkowa - Askaukalis - Inowrocław w 40. rocznicę odkrycia". Poświęcona była ona nie tylko efektom prac naukowych, ale także ich inicjatorce, zmarłej rok temu prof. Cofta-Broniewskiej, która podkreślała, że: "Kujawy, to największa miłość mojego życia. Co ważniejsze, jest to miłość odwzajemniona, bo Kujawy to prawdziwa podziemna skarbnica naszej wspaniałej kultury, która zawsze szczodrze darzyła mnie swym nieprzebranym bogactwem".

Podczas konferencji podkreślano nowatorskie metody pracy pani profesor. - Jej działania wyprzedzały epokę, w której żyła - zauważała Danuta Minta-Tworzowska, dyrektor Instytutu Prahistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z kolei Aleksander Kośko, prezes Fundacji "Cuiavia" przypominał, że pani profesor była zawsze otwarta na nowe idee. Zawsze trwała przy swoich poglądach. - Była wybitną osobowością, która potrafiła stawiać odważne naukowe hipotezy - dodał prezes.
O samym Askakukalis mówił natomiast dr Józef Bednarczyk, archeolog z UAM w Poznaniu. Podkreślał, że był to miejsce, w którym funkcjonowała centralny ośrodek władzy. Osada rozciągała się na 15-16 hektarach. Odkryto tam liczne zabytki związane z cesarstwem rzymskim - monety, naczynia, militaria. Świadczą one o tym, że Askaukalis utrzymywało stosunki handlowe z cesarstwem. Leżało na szlaku bursztynowym.

W rozmowie z "Pomorską" dr Bednarczyk zauważył, że inowrocławska konferencja jest ukoronowaniem pewnego etapu badań nad Askaukalis. - Teraz trzeba zrobić wszystko, aby powołać do życia kujawski odcinek szlaku bursztynowego - zauważył archeolog.

Miłym akcentem konferencji było odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Aleksandrę Cofta-Broniewską. Znajduje się ona na budynku Kujawskiego Centrum Kultury przy ul. Kasztelańskiej, tam, gdzie prezentowane są zbiory archeologiczne odkryte przez panią profesor.

Natomiast w Kruszy Zamkowej otwarto tzw. Paterówkę. Na terenie należącym do państwa Paterów stanęła zrekonstruowana świątynia z czasów Askaukalis. Przed rokiem na oryginał sprzed setek lat natrafił podczas badań dr Józef Bednarczyk. Przecięcia wstęgi do zrekonstruowanego obiektu dokonali m. in. Zofia Pater, żona Juliana Patera, który od lat 60. ub. wieku współpracował z naukowcami oraz Krzysztof Pater, syn pana Juliana, o którym mówi się, że tak jak ojciec, jest strażnikiem Askaukalis.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska