Nasi sportowcy znakomicie promują cały region kujawsko-pomorski

(UM)
Niesamowitego wyczynu dokonał Radosław Furmański. Obronił tytuł mistrza Europy juniorów w RS:X, potem obronił brąz MŚ ISAF juniorów, a w miniony weekend został młodzieżowym ME Eurosaf Fot. Archiwum
Rok się jeszcze nie skończył, a już worek z medalami kujawsko-pomorskich sportowców jest pełny

Marszałek Piotr Całbecki:

- Osiągnięcia sportowców z Kujaw i Pomorza na arenach międzynarodowych są powodem do dumy. Mam w to swój mały wkład. Niemal wszyscy medaliści tu aktualni lub byli stypendyści marszałka. To oznacza, że wspieramy właściwe osoby, młodych sportowców, w których warto inwestować, a oni odpłacają się nam pięknie, promując nasz region - Kujawsko-Pomorskie. Za chwilę usłyszy o nich świat, tak jak usłyszał o Adrianie Zielińskim mistrzu olimpijskim z Londynu.
Sport - poza tym, że jest nośnikiem pozytywnych wartości społecznych - to obecnie jedna z najlepszych form promocji i nasi medaliści znakomicie się z tej roli wywiązują. Cieszy mnie również fakt, że po sukcesy sięgają nie tylko zawodnicy z dużych ośrodków z wielkimi tradycjami jak Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, ale że do sportowego mistrzostwa można dorastać w Dobrzyniu nad Wisłą, Mroczy, Gąsawie czy Rogowie.

Ostatnie miesiące obfitowały w międzynarodowe sukcesy zawodniczek i zawodników z Kujawsko-Pomorskiego.
Po medale mistrzostw świata i Europy sięgali kajakarze, wioślarze, kolarze torowi, tenisiści stołowi, hokeiści na trawie, żeglarz i szachista. Większość z nich to stypendyści marszałka województwa.

Żeglarz i strzelczyni na mistrzowskim tronie

Najcenniejszy, złoty medal wywalczył na wodzie żeglarz Radosław Furmański. Zawodnik Dobrzyńskiego Klubu Żeglarskiego dokonał nielada wyczynu. Najpierw w tureckim Cesme obronił tytuł mistrza Europy juniorów w olimpijskiej klasie windsurfingowej RS:X, następnie w portugalskiej miejscowości Tavira nad Atlantykiem rywalizował o medale mistrzostw świata juniorów ISAF i, podobnie jak przed rokiem, zdobył brązowy medal. To bezprecedensowy sukces podopiecznego Michała Przybytka z Dobrzynia nad Wisłą.

Tytułem drużynowej mistrzyni Europy juniorek może pochwalić się również Klaudia Breś (Zawisza Bydgoszcz). Na rozgrywanych w Moskwie mistrzostwach Europy w strzelectwie, Klaudia wraz z Joanną Tomalą i Agatą Nowak, ustanowiły wynikiem 1148 punktów rekord świata juniorek w drużynowym konkursie pistoletu pneumatycznego (ppn 40).

Nie ma mocnych na wodniaków

Kujawsko-Pomorskie od lat jest potęgą w sportach wodnych.
Po raz kolejny udowodnili to bydgoscy kajakarze. Dwa złote krążki zawisły na piersi Rafała Polaczyka (Zawisza). Na rozgrywanych w Skopje (Macedonia) młodzieżowych mistrzostwach Europy w kajakarstwie górskim zawodnik Zawiszy wygrał konkurencję K1. Razem z Maciejem Okręglakiem i Michałem Pasiutem triumfował w kajakowej sztafecie K1 x 3.

Podczas mistrzostw Europy seniorów w kajakarstwie klasycznym rozgrywanych na torze regatowym w Brandenburgu (Niemcy) Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz) wywalczyła dwa srebrne medale - w K-2 na 500 m (z Karoliną Naja) i w K-4 na 500 m (z Naja, Martą Walczykiewicz i Eweliną Wojnarowską).

W węgierskim Szeged odbyły się mistrzostwa świata młodzieżowców (U-23) i juniorów. Z tej imprezy zawodnicy z regionu też wrócili ze srebrnymi krążkami. Tytuł wicemistrzyń świata U-23 w K-4 na 500 m wywalczyły Joanna Bruska i Aleksandra Górna (obie Zawisza) płynące w osadzie razem z Aleksandrą Janicką i Martyną Lisiecką.

W tej samej imprezie srebro w kat. U-23 zdobył Dawid Putto (UKS Kopernik Bydgoszcz) płynący w K-2 na 200 m z Barto-szem Jonkiszem.
Kilka tygodni później popularna "Becia" zdobyła dwa medale mistrzostw świata w Moskwie. Beata Mikołajczyk i Karolina Naja K-2 500 m wywalczyły brąz, a w K-4 500 m ta dwójka z Martą Walczykiewicz i Edy-tą Dzieniszewską siegnęły po srebro.

Z tytułu młodzieżowych wicemistrzyń świata cieszą się również nasze wioślarki. Na torze regatowym w Varese (Włochy) na drugim miejscu w wyścigu czwórek podwójnych uplasowały się: Monika Ciaciuch, Joanna Dittmann (obie RTW LOTTO Bydgostia WSG Bydgoszcz), Marta Wieliczko (Wisła Grudziądz) oraz Ariana Borkowska.

Dodajmy, że w ME w Belgradzie Dittmann, Ciaciuch (obie Bydgostia), Maria Springwald i Agnieszka Kobus w czwórce podwójnej zajęły 3. miejsce.
Jedną z wizytówek Kujawsko-Pomorskiego w sportach drużynowych jest hokej na trawie. Młodzieżowe reprezentacje Polski naszpikowane są zawodnikami z Gąsawy, Rogowa, Torunia czy Łubianki. Tak też było w przypadku kadry Polski do lat 16, która rywalizowała o medale mistrzostw Europy w Wiedniu.

W stolicy Austrii biało-czerwoni pokonali Czechy 7:1, Rosję 9:4, następnie zremisowali z Białorusią 3:3. W meczu finałowym ulegli gospodarzom imprezy 2:3 i tym samym zostali wicemistrzami Europy.
W 18-osobowej kadrze Polski U-16 grało aż ośmiu hokeistów z regionu: Krystian Sudoł, Ryszard Wiśniewski, Bartosz Strzemkowski, Albert Wrzesiń-ski, Kacper Pacanowski (wszyscy LKS Gąsawa); Maksymilian Koperski, Przemysław Bernard (obaj LKS Rogowo) oraz Bartosz Drążkowski (UKS Bałagany Łubianka).

Torowcy szybcy w Portugalii

Trzy medale mistrzostw Europy w kolarstwie torowym wywalczyli nasi cykliści na welodromie w Anadii (Portugalia).
Dwa krążki padły łupem Mateusza Lipy (ALKS Stal Ocetix Grudziądz), który najpierw został wicemistrzem Europy w sprincie drużynowym (razem z Mateuszem Rudykiem i Patrykiem Rajkowskim), następnie sięgnął po brązowy medal w konkurencji keirin.
Trzeci medal dla regionu srebrny - zdobył Michał Lewandowski (UKS Copernicus SMS Toruń), startujący w sprincie drużynowym juniorów razem z Marcinem Czyszczewskim i Patrykiem Rajkowskim.

Ulegli tylko Francji

Medalowe plony uzupełniają pingpongiści. We włoskiej Riva del Garda reprezentacja Polski juniorów, której trzon stanowią gracze z Kujaw i Pomorza, wywalczyła srebrny medal mistrzostw Europy do lat 18. Tytuł wicemistrzowski zdobyli: Patryk Zatówka i Marek Bado-wski (obaj Olimpia Unia Gru-dziądz) oraz Tomasz Koto-wski (Energa Manekin Toruń) oraz Jakub Folwarski i Damian Kreft.
Polacy w fazie grupowej ulegli Węgrom 0:3, pokonali Rosję i Belgię 3:1, następnie Austrię 3:1, Białoruś 3:0 i Danię 3:1. W finale nie sprostali Francji, przegrywając 0:3.
W rumuńskim Iasi odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy Juniorów w Szachach. Reprezentacja Polski mężczyzn wywalczyła tam srebrny medal, a w gronie wicemistrzów Starego Kontynentu znalazł się Kacper Drozdo-wski (Rotmistrz Grudziądz) multimedalista szachowych imprez.

ZESTAWIENIE MEDALOWE
Mistrzostwa świata: 4 srebrne, 2 brązowe;
Mistrzostwa Europy: 5 złotych, 7 srebrnych, 2 brązowe;
Medale stypendystów marszałka województwa: Bruska, Breś, Ciaciuch, Dittmann, Drozdowski, Furmański, Górna, Kotowski, Lipa, Putto, Wieliczko;