Polska - Niemcy 3:1. Biało-czerwoni awansowali do finału mistrzostw świata siatkarzy [wideo]

Z Katowic Dariusz Knopik
W półfinale mistrzostw świata po zaciętym boju Polacy pokonali Niemców 3:1. W niedzielny finale biało-czerwoni zmierzą się z Brazylią. Początek o 20.25.

I set półfinałowej batalii był bardzo wyrównany. Żadnej z drużyn nie udało uzyskać większej przewagi niż 2 punkty. Nerwową końcówkę lepiej wytrzymali Polacy. Najpierw Marcus Boehme dotknął taśmy ręką. Niemcy poprosili o wideoweryfikację, ale się pomylili i punkt został utrzymany dla Polski. W ostatniej akcji Michał Kubiak przepchał na siatce Lukasa Kampę.

Wydawało się, że 2. partia jest pod kontrolą biało-czerwonych. Prowadzi od początku, a w połowie seta nawet 17:10 i wydawało się, że Niemcy się już nie podniosą. Jednak podopieczni Heynena się nie poddali. Sukcesywnie odrabiali straty i doprowadzili do dramatycznej końcówki. W niej mieli 3 setbole, ale Polacy je obronili i sami wykorzystali pierwszą szansę.

Polska - Niemcy - zapis relacji na żywo
3. set był dziwny. Polacy prowadzili już 10:5 i wydawało się, że wszystko zmierza do szczęśliwego końca. Niestety, spadła skuteczność ataku i Niemcy szybko doprowadzili do remisu 11:11. Potem zespoły grały punkt za punkt. Tym razem w końcówce lepsi byli nasi rywale.

W 4. partii obie drużyny grały falami. Zdobywały po kilka punktów z rzędu, by za chwilę stracić przewagę. Losy meczu rozstrzygnęły się po drugiej przerwie technicznej. Wtedy Polacy uzyskali najpierw 2-punktową przewagę po kontrach Mateusza Miki i Mariusza Wlazłego. Tej przewagi już nie wypuścili. Końcówka była ich popisem. Mika z Wlazłym zdobywali kolejne punkty i finał stał się faktem.

Polska - Niemcy 3:1 (26:24, 28:26, 23:25, 25:21)

POLSKA: Drzyzga, Mika, Nowakowski, Wlazły, Winiarski, Kłos, Zatorski (libero) oraz Konarski, Zagumny, Kubiak,

NIEMCY: Kaliberda, Guenthoer, Grozer, Fromm, Boehme, Kampa, Steuerwald (libero) oraz Westphal, Schopes, Broshog, Kuehner