Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukazał się nowy album: "Grudziądz. Spichrze nad Wisłą". Będzie na ekopikniku [zdjęcia]

(marz)
Okładka albumu "Grudziądz. Spichrze nad Wisłą"
Okładka albumu "Grudziądz. Spichrze nad Wisłą" Maryla Rzeszut
Spichrze - sztandarowa panorama Grudziądza. Jaką mają przeszłość? Jak wyglądały przed wojną i wcześniej? Tego dowiemy się z albumu, który właśnie ukazał się nakładem Wydawnictwa Kalamarski. Mnóstwo w nim ilustracji, a każda arcyciekawa.
Album "Grudziądz. Spichrze nad Wisłą" promowany będzie podczas ekopikniku na nadwiślańskich błoniach 20 września o godz. 16.00 (do 16.20). Na scenie filmowej.

"Grudziądz. Spichrze nad Wisłą". Ukazał się nowy album

Spichrze widoczne z drugiej strony Wisły. Widok na przeprawę promową, 1908 r.
Spichrze widoczne z drugiej strony Wisły. Widok na przeprawę promową, 1908 r. Maryla Rzeszut

Spichrze widoczne z drugiej strony Wisły. Widok na przeprawę promową, 1908 r.
(fot. Maryla Rzeszut)

O historii spichrzy napisali Aleksandra Kacprzak i Mariusz Żebrowski. Tekst zawiera rozmaite ciekawostki, czyta się wartko. Zwłaszcza że druk jest duży i nawet osoby o słabszym wzroku mogą go bez problemu odczytać. Przede wszystkim - dzięki albumowi możemy prześledzić historię grudziądzkich spichrzy - architektonicznego ciągu, otaczającego miasto od strony zachodniej. Dzieje tych budowli to prawie 700 lat udokumentowanej historii.

W albumie są reprodukcje rycin z 1727 r i pierwszej połowy XVII w., także obrazów 1838 r i 1884 r , przedstawiające nabrzeże Wisły i spichrze. Możemy się dzięki nim przekonać, jaki ruch panował w owych czasach nad Wisłą! Możemy zobaczyć na nich m.in. port handlowy, później (1900 r.) plac promowy i przeprawę promową oraz aleję spacerową przed spichrzami.

Są też zdjęcia ilustrujące zniszczenia powojenne a także fotografie późniejsze, rejestrujące odbudowę i przywracanie świetności spichrzom.
Są i współczesne zdjęcia, wykonane także o zmroku, podświetlonych spichrzy.

Jest także tekst po angielsku i niemiecku.

O albumie na scenie filmowej

Okładka albumu "Grudziądz. Spichrze nad Wisłą"
Okładka albumu "Grudziądz. Spichrze nad Wisłą" Maryla Rzeszut

Okładka albumu "Grudziądz. Spichrze nad Wisłą"
(fot. Maryla Rzeszut)

Na zaprezentowanie nowego wydawnictwa autorzy tekstu - Aleksandra Kacprzak i Mariusz Żebrowski będą mieć tylko 20 minut, podczas ekopikniku w sobotę, 20 września, na nadwiślańskich błoniach.

- Rozpoczniemy w sobotę o godz. 16.00, na scenie filmowej przy Bramie Wodnej. Staraliśmy się zawrzeć w rysie historycznym wszystkie najwazniejsze fakty dotyczące spichrzy, ale też nie zanudzić czytelnika - mówi Aleksandra Kacprzak.

Kompetencje historyka Mariusza Żebrowskiego wszyscy znają, zatem o stronę historyczną albumu "Grudziądz. Spichrze nad Wisłą" możemy być spokojni.

- Zapraszam wszystkich miłośników przeszłości miasta - mówi Janusz Kalamarski, wydawca. - Nasze spichrze są wyjątkowe i zasługują na specjalne wydawnictwo. Takie staraliśmy się stworzyć. Oceńcie państwo, czy nam się to udało.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska