Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za nami słoneczne dożynki 2014 gminy Łysomice

es
Impreza dożynkowa została zorganizowana przy zabytkowym pałacu w Łysomicach
Impreza dożynkowa została zorganizowana przy zabytkowym pałacu w Łysomicach es
Dopisały i pogoda, i frekwencja. Wczoraj (14.09) rolnicy z gminy Łysomice podziękowali za plony.

- Zapraszamy na pyszne ciasto! - kusiły "Alebabki" z podtoruńskiego Ostaszewa.
To właśnie ich Koło Gospodyń Wiejskich zgarnęło pierwszą nagrodę w konkursie na najpiękniejsze stoisko tegorocznych dożynek. Drugą lokatę zajęły ich koleżanki po fachu z Wytrębowic.

Poznaliśmy również zwyciężczynie pojedynku, który wyłonił najbardziej imponujące ozdoby dożynkowe. Gratulacje należą się reprezentantom sołectwa Wytrębowice. Drugie miejsce zajęło natomiast Gostkowo.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

- Rok w rok najlepiej wypadają te same sołectwa. Dlatego czas na zmianę formuły - uśmiecha się Magdalena Kwaśniewska z Urzędu Gminy Łysomice. - Pomyśleliśmy o tym, żeby zwycięzcy weszli w skład przyszłorocznej komisji konkursowej. Chodzi o to, by dać szansę także innym mieszkańcom gminy.

Wiatrak z młynarzem, chłop z babą

Najwięcej emocji przyniósł konkurs, w którym główną nagrodą było ... pół kilometra asfaltu (chodziło o wybraną drogę danego sołectwa).

Za najciekawszym witacz jury uznało wiatrak z młynarzem, który pojawił się w Tylicach. Drugą lokatę zajęły - chłop z babą (Zakrzewko) oraz wytrębowicki traktor w skali 1:1. - Uczestnicy chętnie startują w konkursach. Ba, dają z siebie wszystko - podkreśla Agnieszka Jankierska-Wojda z łysomickiego urzędu. - Podejrzewam, że dopingujące są nagrody. Oprócz tych od wójta, były też dodatkowe nagrody. Zadbali o nie sponsorzy.

Na stołach wiekowe eksponaty

Oprócz stoisk lokalnych KGW, promowały się również tutejsze szkoły i miejsce, w którym można cofnąć się w czasie. Mowa o łysomickiej Regionalnej Izby Historii i Tradycji. W muzeum tym możemy zobaczyć takie perełki jak np. stuletnią wafelnicę (działającą!), oryginalną kuźnię z miechem i podkowami czy choćby kałamarze z początku XIX wieku. Przyjaciele izby zabrali na dożynki zabytkowe eksponaty kuchenne. Na przykład: maselniczki, kanki na mleko.

Forum Rolnicze Gazety Pomorskiej - specjalistyczne wykłady, informacje merytoryczne oraz dyskusje panelowe.

Jak bawili się goście dożynek? - Jestem z Bydgoszczy. Znalazłem się tutaj, bo akurat przyjechałem do siostry - opowiada Kamil Jaworski. - Nie miałem zielonego pojęcia, że frekwencja będzie taka duża.

- Mieszkam na toruńskich Koniuchach, więc mam do Łysomic dość blisko - mówi Ania Rutkowska. - Pomyślałam, czemu nie spędzić niedzieli w innym miejscu niż tradycyjny plac zabaw? Zabrałam dzieci na dożynki, są zachwycone.

Gwiazdą dożynek była grupa "Milano".

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska