Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mechatronik w Solcu Kujawskim ma pracę od zaraz. Tylko chętnych do nauki niewielu

(ale)
Tylko w koronowskim “Maczku” nie narzekają na nabór do klas pierwszych. W Solcu z tym gorzej...
Tylko w koronowskim “Maczku” nie narzekają na nabór do klas pierwszych. W Solcu z tym gorzej... Adam Lewandowski
Zawód poszukiwany, ale uczniów chętnych do nauki w tym roku tylko 13

Po roku 1989 szkolnictwo zawodowe w Polsce legło w gruzach. Trzeba było lat, by niechciane stało się poszukiwane. Dziś z trudem reaktywuje się szkoły o profilu zawodowym. Ale - skutecznie.

W powiecie bydgoskim są trzy takie szkoły: Zespół Szkół Zawodowych im. gen. Maczka w Koronowie, Zespół Szkół Agro - Ekonomicznych w Karolewie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskim.

- Bywały lata, że w tych placówkach we wrześniu otwierano po 2-3 pierwsze klasy technikum i po 2-3 w szkołach zawodowych - mówi Maria Strąk, dyrektor wydziału edukacji, kultury i sportu. - W tym roku tylko w “Maczku" powstały po dwie klasy pierwsze, w Karolewie i Solcu tylko po jednej. Niestety, daje o sobie znać niż demograficzny...

W "Maczku" jest 364 uczniów w technikum, 161 w ZSZ i 118 w LO dla Dorosłych. W każdej z klas technikum jest od 22 do 24 uczniów. Tymczasem w Zespole Szkł Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu w Technikum Mechatronicznym jest ich tylko... 13. Dlaczego tak mało? Przecież - pisaliśmy o tym wielokrotnie - mechatroników, czyli fachowców od obsługi maszyn sterowanych numerycznie, pilnie poszukuje przemysł.

Absolwenta takiej szkoły firmy (nie tylko soleckie) kupują na pniu. Zbigniew Kuliński, prezes miejscowej firmy HYDRAPRES wszystkim 13 uczniom wręczył komplety podręczników do przedmiotów zawodowych, do matematyki i fizyki. Każdy warty 400 zł.

Szkoła podpisała też porozumienie z amerykańską firmą HASS, znanym na świecie producentem maszyn sterowanych numerycznie. HASS dostarczy szkole bezpłatnie maszynę, będzie szkolić też fachowców. Dlaczego zatem tak mało uczniów w Technikum Mechatronicznym?

- To złożony problem - mówi dr Grzegorz Gaca, dyrektor szkoły. - Niż demograficzny dał o sobie znać także w soleckich szkołach. Absolwentów gimnazjum było mniej niż w poprzednich latach. Wpływ na niski nabór miało i to, że nauka w Technikum Mechatronicznym nie należy do łatwych. Absolwenci, choć to zawód bardzo poszukiwany, wybierają łatwiejsze szkoły. Markę placówki buduje się latami. Wierzę, że za rok będzie już więcej chętnych...

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska