Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Charytatywny "dyngus" w ZS nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim. Czy ta akcja się przyjmie?

Jadwiga Aleksandrowicz
Na zdjęciu: uczestnicy Ice Bucket Challenge, od lewej:  Karol Wysocki, Natalia Jóźwiak i Małgorzata Babiarczyk
Na zdjęciu: uczestnicy Ice Bucket Challenge, od lewej: Karol Wysocki, Natalia Jóźwiak i Małgorzata Babiarczyk ZS nr 1
Takiej akcji jeszcze u nas nie było. Przywędrowała z USA. Wczoraj zainicjowano ją w Zespole Szkół nr 1 Centrum Kształcenia Praktycznego. Polega nie tylko na polewaniu się zimną wodą.

- Ice Bucket Challenge to inicjatywa zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych, która szybko znalazła naśladowców na całym świecie. - tłumaczy Małgorzata Babiarczyk, nauczycielka i jedna z uczestniczek akcji. - To wyzwanie do swoistego rodzaju pojedynku. Osoby oblewają się lodowatą wodą, by zachęcać do wspierania Krajowego Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich. Organizacja ta walczy o wprowadzenie długofalowej polityki zdrowotnej, zapewniającej doraźne i stałe finansowanie leczenia i terapii oraz właściwej opieki dla pacjentów dotkniętych chorobami rzadkimi.

Dziś uczniowie klasy IV dwuzawodowego technikum agrobiznesu i mechanizacji rolnictwa: Natalia Jóźwiak i Karol Wysocki wraz z wychowawczynią, panią Małgorzatą Babiarczyk wzięli udział w akcji Ice Bucket Challenge. Zrobili to tak, by nie marnowac wody. Stanęli na rabatce z różami, dzięki temu podlano rośliny.

Czytaj: Kubeł wody a sprawa polska

Uczestnicy akcji polali się, wpłacili 100 złotych na rzecz Terapii Chorób Rzadkich i nominowali do oblania się znanego lekarza Lotfiego Mansoura. Rzecz cała sfilmowali i zrobili zdjęcie.

- Jeśli w ciągu 48 godzin wyzwana osoba nie obleje się wodą , a nagrania nie umieści w internecie, musi wesprzeć finansowo określoną organizację. Uczestnicy akcji coraz częściej wykonują obie czynności, by jednocześnie bawić się i pomagać chorym - tłumaczy małgorzata Babiarczyk.

Polskie Krajowe Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich zainicjowało akcję Ice Bucket Challenge, by rozpowszechnić wiedzę na temat stwardnienia zanikowego bocznego (SLA), na leczenie którego zbierane są obecnie fundusze dzięki akcji . To jedna z około 7 tysięcy chorób rzadkich. W Polsce dotykają one blisko 6 procent społeczeństwa, czyli niemal 2 milionów Polaków!

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska