Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruńskiej Wodociągi chcą inwestować w odnawialne źródła energii

sxc.hu
Jest szansa, by rachunki za wodę w Toruniu były niższe
Jest szansa, by rachunki za wodę w Toruniu były niższe sxc.hu
Farma solarna i mała elektrownia wodna - to plany toruńskich wodociągowców na najbliższe lata. Dzięki nim mogą spaść ceny za wodę i ścieki.

Dwa etapy projektu "Gospodarka wodno-ściekowa na terenie aglomeracji Toruń" (dawna ISPA) były największymi projektami realizowany przez Toruńskie Wodociągi. Inwestycje, które miejska spółka będzie realizować w latach 2014-2020, będą miały znacznie mniejszy zakres. Czeka nas trzecia odsłona "Gospodarki wodno-ściekowej", jednak dużo skromniejsza od poprzednich etapów. Obejmie budowę wodociągu pod dnem Wisły między stacją uzdatniania wody Mała Nieszawka a Szosą Okrężną. Trwają już przygotowania do tej operacji, która rozpocznie się wkrótce i potrwa do listopada.

Czytaj także: Sanepid: Woda dostarczana przez toruński wodociąg publiczny jest przydatna do spożycia

W planach na najbliższe lata jest również wymiana sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, renowacja magistrali wodociągowej, rurociągów i kanałów. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił konkurs na przygotowanie dokumentacji dla tego typu zadań, które będą realizowane w perspektywie unijnej 2014-2020.

- Czekamy na podpisanie umowy o dotację, która ma osiągnąć poziom 85 proc. kosztów - mówi Władysław Majewski, prezes TW. - Wartość trzeciego etapu projektu "Gospodarka wodno-ściekowa na terenie aglomeracji Toruń" będzie znana po wykonaniu analiz i dokumentacji, a w przypadku wymiany sieci wodociągowo-kanalizacyjnej również po jej inwentaryzacji. Z tego będą wynikały koszty przedsięwzięć.

Toruńscy wodociągowcy stawiają również na odnawialne źródła energii. Do kontraktu terytorialnego nasze miasto wpisało m.in. budowę małej elektrowni wodnej i farmy solarnej na terenie stacji uzdatniania wody w Jedwabnie - w gminie Lubicz. Elektrownia foto-woltaniczna o mocy kilku megawatów miałaby zająć ok. 5 ha. Co ważne, na półtora hektara farmy solarnej można wyprodukować megawat energii.

Najpierw jednak spółka musi przeanalizować opłacalność swoich przedsięwzięć w "zieloną energię". - Wiele zależy jednak od ustawy o odnawialnych źródłach energii, która niedawno trafiła do Sejmu - mówi Majewski. - Określi poziom ewentualnych dopłat, sposób liczenia "zielonych certyfikatów" za produkcję energii. Na tej podstawie będziemy w stanie wyliczyć, na ile te inwestycje będą dla nas opłacalne.

TW to jeden z największych odbiorców energii w naszym mieście. Inwestując w odnawialne źródła energii, zamierza obniżyć koszty eksploatacji m.in. największych obiektów, takich jak stacje uzdatniania wody. Od kilku lat firma szuka oszczędności. Przykładowo: ok. 60 proc. energii w oczyszczalni ścieków przy Szosie Bydgoskiej pochodzi z własnych źródeł spółki, np. z biogazowni.

Co te inwestycje oznaczają dla torunian? - Jeśli te projekty dojdą do skutku i uda nam się obniżyć koszty eksploatacyjne funkcjonowania Toruńskich Wodociągów, w najlepszym układzie spadną nieco ceny za wodę i ścieki, a w najgorszym - będą rosły wolniej niż obecnie - tłumaczy Majewski i zaznacza, że tej chwili jeszcze jest za wcześnie, aby mówić o dokładnym harmonogramie realizacji tych zadań i ich kosztach. Wiele zależy od poziomu wsparcia unijnego i rachunku ekonomicznego poszczególnych projektów. W przypadku odnawialnych źródeł energii dotacja może wynieść ok. 35 proc., a dla projektów z gospodarki wodno-ściekową - 55-60 proc. kosztów.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska