Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Smaku 2014. Który miód w Grucznie będzie najlepszy w tym roku?

(aga)
Miód z gryki czy ostropestu plamistego? Jak zawsze jury nie miało łatwego zadania, żeby wybrać Miód Roku
Miód z gryki czy ostropestu plamistego? Jak zawsze jury nie miało łatwego zadania, żeby wybrać Miód Roku fot. Rafał Kleśta-Nawrocki
Gryka w tym roku wypadła super, jest prawie czarna. Ale była też nowość: miód z ostropestu plamistego. Który wygrał konkurs?

Wynik konkursu na Miód Roku 2014, podobnie jak Smak Roku 2014, utrzymywany będzie w tajemnicy do soboty. Do jej uchylenia namawialiśmy Sławomira Wnuka, pszczelarza z Lniana, który wygrał ubiegłoroczny konkurs w Grucznie, dlatego w tym roku nie mógł w nim uczestniczyć, bo zasiadł w jury. Obradowało ono w miniony wtorek. - W tym roku gryka wyszła super. Miód jest prawie czarny i bardzo aromatyczny - powiedział.

Czy to oznacza, że gryczany, podobnie jak rok temu, będzie wśród miodów najlepszy? - Niewykluczone - odparł pszczelarz. Poziom konkursu podniosła różnorodność miodów. Zainteresowanie wzbudził miód z ostropestu plamistego, ziela, które jest podstawowym składnikiem sylimarolu, leku regenerującego wątrobę. Ma niezwykły, lekko anyżowy smak. Niepowtarzalne są też jego właściwości - podobnie jak ostropestu, służą wątrobie.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

- Wbrew pozorom, ten rok był trudny dla pszczelarzy - zaznaczał Czesław Wejner, prezes koła pszczelarskiego w Świeciu, który przyglądał się pracy jury. - Było bardzo sucho i nektar wysychał w kwiatach. Pszczoły nie miały co nosić.

Konkurs na Miód Roku jest podstawowym elementem Festiwalu Smaku. Warto przypomnieć, że to właśnie Święto Miodu dało początek tej wielkiej imprezie. 10 lat temu wymyślił je Robert Gonia, pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Impreza odbyła się w chacie menonickiej w Chrystkowie. Zainteresowanie nią przeszło oczekiwania organizatorów - stąd pomysł, by ją rozszerzyć, a co za tym idzie, przenieść w bardziej przestronne miejsce.

Co rok na Festiwalu Smaku pszczelarze mają swoją aleję, która biegnie wzdłuż skansenu starych uli, wprost do domu pszczół, który można zwiedzać podczas tej imprezy.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska