Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia Koronowa na facebooku

Igor Nigmański
Na profilu znajdziemy wiele ciekawych zdjęć. Na tym powyżej widzimy koronowskich pszczelarzy w 1934 roku. Może ktoś z Czytelników posiada więcej takich ilustracji?
Na profilu znajdziemy wiele ciekawych zdjęć. Na tym powyżej widzimy koronowskich pszczelarzy w 1934 roku. Może ktoś z Czytelników posiada więcej takich ilustracji? ze zbiorów Ewy Szczepińskiej
Jakub Markiewicz z Mąkowarska zbiera informacje o lokalnej historii. Ma apetyt na więcej - chce wydać kolejna książkę.

Wirtualny świat stał się źródłem wiedzy w wielu dziedzinach. Pan Jakub z Mąkowarska na jednym z portali społecznościowych prowadzi profil dotyczący historii Ziemi Koronowskiej,

- Historia to moja pasja, którą zajmuję się od czasów szkolnych - mówi pan Jakub. - Jako mieszkaniec Mąkowarska od lat interesowałem się historią tej miejscowości. Trzy lata temu postanowiłem zebrać swój materiał i wydać książkę poświęconą historii Mąkowarska - opowiada.

Przeczytaj także: Rynek w Koronowie zmieni wygląd?
Książkę udało wydać się dokładnie rok temu. Nosi ona nazwę "Wydarzyło się na Krajnie, czyli zarys dziejów Mąkowarska do 1945 roku". Jak się później okazało, był to początek kolejnej przygody. Przyszedł czas na Internet. Tam pan Jakub założył profil na facebooku pn. "Mąkowarsko - historia miejscowości" a następnie "Historia Ziemi Koronowskiej". Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Na profilu zamieszczane są głównie wycinki z przedwojennej prasy. Jeden z ostatnich wpisów na stronie, poświęcony jest rozkładowi jazdy z sierpnia 1925 roku na trasie Bydgoszcz - Koronowo. Inny o ograbieniu kościoła ewangelickiego we Wtelnie w sierpniu 1932 roku.

W zamieszczanych wpisach poznajemy nazwiska mieszkańców przedwojennego Koronowa a także lokalna gwarę. Przykładowo w ogłoszeniu z 1899 roku dowiadujemy się, że pan Hilcker zostaje kamelarzem miasta Koronowa. Kamelarz w tamtych czasach oznaczał kasjera. Są tez relacje z imprez kulturalnych i sportowych. Ale wpisy to nie tylko wycinki z gazet. Możemy na ilustracjach zobaczyć jak dawniej wyglądało Koronowo i okolice. Na jednej z ilustracji widzimy jak w centralnym punkcie miasta na rynku stoi kościół ewangelicki. Do dyskusji z chęcią włączają się mieszkańcy Koronowa oraz lokalni historycy.

W komentarzach dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy. Co jakiś czas pojawiają się także materiały wideo jak np. film "Tryszczyn 1939". Założyciel mówi, że to jeszcze nie wszystko. Zapowiada kolejną książkę.

- Będzie to książka biograficzna poświęcona księdzu Bielskiemu oraz Tyrakowskiemu, którzy sprawowali funkcję proboszczów parafii w Mąkowarsku - mówi. - Planuję także w przyszłości wydać publikacje poświęcone miejscowością na terenie gminy Koronowo.

Obecnie profil na facebooku polubiło ponad 850 osób. Miejmy nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej i dowiemy się wielu ciekawych rzeczy na temat historii Koronowa. Zapraszamy do polubienia i aktywnego włączania się w dyskusję.

Więcej wartościowych tekstów na www.pomorska.pl/premium

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska