Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMK wśród liderów. Reszta do poprawki

Ewa Abramczyk-Boguszewska [email protected]
Tak wypadły uczelnie w regionie
Tak wypadły uczelnie w regionie infografika jerzy chamier-gliszczyński
Toruński UMK wzorowo kształci studentów na Wydziale Humanistycznym. To najlepiej oceniona przez ekspertów uczelnia w regionie.

Ministerstwo nauki opublikowało dane dotyczące tzw. kategoryzacji uczelni. To ocena, w której brane są pod uwagę osiągnięcia naukowe i twórcze Kategoryzację przeprowadza Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych.

Wśród uczelni z regionu najwięcej powodów do radości ma Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wydział Humanistyczny tej uczelni otrzymał najwyższą możliwą kategorię A+. Jest ona przyznawana jednostkom, które zdecydowanie wyróżniają się pod względem działalności naukowej. - Oczywiście, cieszymy się, że znaleźliśmy się w ekstraklasie - mówi dr Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK. - Odwoływaliśmy się od oceny Wydziału Filologicznego, któremu najpierw przyznano kategorię B. Odwołanie uwzględniono i wydział ten otrzymał kategorię A.

Jak podkreśla dr Czyżniewski, żaden z wydziałów UMK nie otrzymał najniższej kategorii C. Znalazła się ona za to w wynikach uzyskanych przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Do kategorii C komitet zakwalifikował Wydział Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki (istnieje on od roku). - Jest to więc bardzo młody twór - mówi Urszula Krzyżańska z biura prasowego UKW. - Trzeba dać mu czas, aby mógł się rozwinąć. Chcielibyśmy w przyszłym roku otworzyć na tym wydziale nowy, ważny społecznie kierunek - terapię zajęciową. Wszystko jest jednak w rękach ministerstwa.

Kategorię B otrzymały wszystkie wydziały Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Ocenę tę komitet przyznaje jednostkom, które rozwijają się dobrze, ale powinny one wzmocnić działalność naukową, badawczą itp. - Wdrożyliśmy program, który ma zmobilizować pracowników do takich działań - wyjaśnia dr Mieczysław Karol Naparty, rzecznik UTP. - Dwa Wydziały: Inżynierii i Technologii Chemicznej oraz Inżynierii Mechanicznej przeszły z kategorii A do B, ale jest to raczej chwilowy spadek.

Zobacz także: Toruń i okoliczne gminy, a także UMK i cztery inne uczelnie dogadały się. Za prąd zapłacą mniej

Na liście znalazły się dwie niepubliczne uczelnie z regionu - Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy i Wyższa Szkoła Bankowa z Torunia. Obie otrzymały kategorię B - pierwsza dla Kolegium Badań Stosowanych, druga - dla Wydziału Finansów i Zarządzania.
- Kolegium otrzymało tę ocenę w grupie Nauk o Życiu - wyjaśnia Małgorzata Dysarz, rzecznik WSG. - Uzyskanie tak wysokiej kategorii wiąże się z finansowaniem przez ministerstwo nauki badań naukowych w naszej uczelni przez okres 4 lat. To również potwierdzenie potencjału badawczego, naukowego WSG.

- Wynik jest zadowalający, ale przede wszystkim mobilizuje nas do dalszej pracy - podkreśla Magdalena Karpińska, pełnomocnik kanclerza ds. PR WSB. - Ocena ta pokazuje, że nie tylko uczelnie publiczne kładą nacisk na rozwój działalności naukowej. Teraz możemy ją poszerzać, właśnie dzięki przyznaniu przez ministerstwo takiej kategorii.
Kategoryzację przeprowadzono pod koniec ubiegłego roku, ale dopiero obecne dane uwzględniają wszystkie zmiany i odwołania.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska