Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolska karta w gminie nie działa. Tu potrzebna jest lokalna

Jolanta Zielazna; [email protected]
Prezydent Bronisław Komorowski podczas pobytu w Bydgoszczy we wrześniu ubr. spotkał się z dużymi rodzinami.
Prezydent Bronisław Komorowski podczas pobytu w Bydgoszczy we wrześniu ubr. spotkał się z dużymi rodzinami. Andrzej Muszyński
Bydgoszcz nie dostała jeszcze ani jednej ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Choć wysłała ponad 200 wniosków.

W innych gminach wnioski o karty realizowane są dużo szybciej. - Czekałam na kartę może z 10 dni, góra dwa tygodnie - cieszy się Violetta, mieszkanka gminy Białe Błota. Urodziła trzecie dziecko i tym samym kwalifikuje się do ogólnopolskiego programu Karta Dużej Rodziny. Kilka dni temu urzędniczka z gminy powiadomiła ją, że może odebrać karty.

Przez kilka dni Violetta cieszyła się też, że dzięki ogólnopolskiej KDR skorzysta z ulg na komunikację miejską w Bydgoszczy. Tam pracuje, tam starsze dzieci dojeżdżają na popołudniowe zajęcia. Kursuje przecież międzygminny autobus. Tak jej przynajmniej powiedziano w biurze, gdy wyrabiała sobie Bydgoską Kartę Miejską, czyli bilet miesięczny na miejskie tramwaje i autobusy. Ale ktoś wprowadził ją w błąd.

Po ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny zgłasza się coraz więcej chętnych. Biuro prasowe ministerstwa pracy poinformowało nas, że do wtorku wnioski o KDR złożyło 33 695 rodzin, a w nich 171 748 osób. Karty wydawane są na bieżąco, czas produkcji to ok. 14 dni.

W białobłockim Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej (przyjmuje wnioski o KDR) Wiesława Thomas mówi, że na 41 do tej pory złożonych wniosków zrealizowana jest więcej niż połowa. - Czas realizacji jest 30 dni, ale my czekamy zwykle krócej - mówi.
Nie denerwują się już też gminni pracownicy w Osielsku. Na początku było gorzej, teraz wnioski realizowane są sprawnie. Z 14 rodzin, które do wczoraj złożyły wnioski, 10 (czyli 51 osób) cieszy się już Kartą Dużej Rodziny.

Tylko bydgoszczanie nie mają powodów do radości. - Wysłaliśmy do produkcji 214 wniosków - mówi Ewa Michałowska, kierownik w Wydziale Spraw Obywatelskich bydgoskiego Urzędu Miasta. - Czekamy na przesyłkę, bo żadna jeszcze nie dotarła.

Każda gmina honoruje tylko swoja kartę

Na początku lipca, gdy KDR się pojawiła, więcej dla niej było entuzjazmu. Oczekiwano, że korzyści dla rodzin będą większe, że partnerami będą chciały zostać sieci handlowe, które oferują towary po umiarkowanych cenach, a nie delikatesowe produkty, kupowane od święta, czy wyroby jubilerskie.
Zniżki kolejowe InterCity też obowiązują dopiero, gdy jednocześnie podróżują trzy osoby.
Tańsze bilety oferują przede wszystkim muzea podległe ministrowi kultury. Pełen wykaz zniżek znajduje się na stronie www.rodzina.gov.pl

Do tego posiadacz KDR nie skorzysta ze zniżek oferowanych przez lokalne samorządy swoim mieszkańcom w ramach gminnych kart dla rodzin 3plus. A te zwykle są znacznie bardziej przyjazne dla rodzinnych budżetów.

Natomiast samorządy wprowadzają zniżki wyłącznie dla swoich mieszkańców i - zwłaszcza duże miasta - nie ukrywają, że ma to zahamować ucieczkę z miast za opłotki.
Dlatego nawet dla mieszkańców sąsiednich gmin udogodnienia są niedostępne. Pani Violetta z Białych Błot, o której piszemy na początku tekstu, nie ma prawa do zniżek rodzinnych na międzygminną linię komunikacji miejskiej Bydgoszcz- Białe Błota, bo obsługuje ją Bydgoszcz. By skorzystać musiałaby mieć Bydgoską Kartę Rodzinną. Więc bydgoszczanie taką kartę posiadający, spokojnie pojadą do Białych Błot autobusem linii 91 z dużą zniżką.

Ogólnopolska KDR ciągle szuka partnerów. Wojewoda Ewa Mes w poniedziałek podpisała z ministrem pracy porozumienie w tej sprawie. Rozesłała pisma do wszystkich samorządów w województwie, pisma zachęcające do współpracy wyśle też do przedsiębiorców naszego regionu.

Województwo się włącza

Dla mieszkańców województwa ułatwieniem byłoby porozumienie samorządów o wzajemnym honorowaniu swoich kart dla rodzin 3plus. Ale na razie o tym się nie mówi. Z powodów jak wyżej.

Nie będzie kujawsko-pomorskiej wojewódzkiej karty dużych rodzin, ale zarząd województwa przygotował jednak dla nich zniżki. W czerwcu przyjął "Kujawsko-Pomorski Program Wspierania Rodziny na lata 2014-2022".
- W programie przewidziane jest wsparcie dla wszystkich rodzin, ale szczególnie dla rodzin 3plus - wyjaśnia Jacek Habant, naczelnik wydziału pomocy i polityki prorodzinnej w urzędzie marszałkowskim.

Regionalny wkład w ogólnopolską KDR, dostępny będzie (UWAGA!) tylko dla mieszkańców naszego województwa. Na razie zaproponowano, by rodziny z naszego województwa, które posiadają ogólnopolską KDR mogły kupować tańsze bilety w placówkach kultury i edukacji podległych samorządowi województwa. To, na przykład, muzeum archeologiczne w Biskupinie, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Filharmonia Pomorska.
Trwają dyskusje, jakie jeszcze zniżki zaproponować.
Kiedy wojewódzkie ulgi zaczną obowiązywać? - Zakładamy, że jeszcze w tym roku to opracujemy - mówi Habant.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska