Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wywiezione, nie zalegają

Jolanta Młodecka
W Osięcinach opady wywozi "Saniko"
W Osięcinach opady wywozi "Saniko" Jolanta Młodecka
Od roku funkcjonuje ustawa "śmieciowa". Jej wprowadzenie wywołało wiele krytycznych uwag.

Jedna z głównych dotyczyła obowiązku wyłonienia w drodze przetargu firmy, która miała zajmować się wywozem i utylizacją odpadów. Zgodnie z nową ustawą nie powinny się tym zajmować służby komunalne, choć w wielu gminach takie istniały i były przygotowane do tych zadań.

Wykonywały je przecież wcześnie przez lata. Mimo, że obowiązki w zakresie gospodarki odpadami spoczywają na gminach, te nie mogą zlecać własnym spółkom wykonania tego zadania. Tak było na przykład w Dobrem, czy Topólce. W powiecie radziejowskim wywozem i utylizacja odpadów zajmuje się włocławska spółka "Saniko".

Przeczytaj także: **

Segregacja śmieci - wszystko, co chciałbyś wiedzieć o ustawie śmieciowej a boisz się zapytać [poradnik, wideo]


Czy nowa ustawa spełniła oczekiwania jej autorów, jak po roku jej skutki oceniają samorządowcy? W Dobrem krytycznie: - Jednakże
największym problemem tej ustawy są skutki finansowe **- dodaje wójt Śpibida. - Przed wprowadzeniem ustawy mieszkańcy gminy za wywóz śmieci płacili w sumie około 150 tysięcy złotych. Po wprowadzeniu nowych przepisów opłata ta wzrosła trzykrotnie od 450 tysięcy złotych. Duża podwyżka za tę samą usługę. A dzikie wysypiska, jak były, tak są nadal.

Po roku od wprowadzenia ustawy "śmieciowej" jej funkcjonowanie podsumowali samorządowy w gminie Osięciny. Nowym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi objętych zostało ponad 2100 nieruchomości. Ponad 1200 właścicieli zadeklarowało zbieranie odpadów komunalnych w sposób selektywny, pozostali - w sposób zmieszany. W tym czasie z całej gminy Osięciny zebrano 1332 ton odpadów komunalnych. Dla ciekawości: opakowania z tworzyw sztucznych - 22 tony, szkła - 47 ton, papieru - 4 tony.

Oprócz tych komunalnych, mieszkańcy gminy pozbywali się też innych, tzw. wielkogabarytowych odpadów, i tych niebezpiecznych, jak przeterminowane leki i chemikalia; zużyte baterie i akumulatory. W tym celu utworzony został Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK. Znajduje się w miejscu Osięciny Stacja PKP i czynny jest w każdą sobotę w godzinach 10-14. Do punktu nieodpłatnie oddać można odpady zebrane selektywnie.

Gmina wdrożyła nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Podjęto stosowne uchwały dotyczące: wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki takiej opłaty; ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanymi przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie gminy Osięciny; terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi; przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Osięciny; szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych i zagospodarowanie tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska