Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afrykański pomór świń - jest 1. przypadek w gospodarstwie

AGW, LT, wideo x-news
Afrykański pomór świń stwierdzono w gospodarstwie
Afrykański pomór świń stwierdzono w gospodarstwie freeimages.com
W środę 23 lipca Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat z informacją o stwierdzeniu pierwszego w Polsce przypadku afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie.

Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii powiedział nam, że ASF wykryto w gospodarstwie, w którym było tylko 5 świń. Jak ta zakaźna choroba wirusowa trafiła do gospodarstwa? - Czeka nas iście policyjna robota, żeby to wyjaśnić - dodał Jażdżewski. - Być może przeniesiono ją wraz ze ściółką leśną do gospodarstwa? Na razie tego nie wiadomo.

- Oby tylko spekulanci nie wykorzystali tej sytuacji! - mówi Jan Biegniewski, wiceprezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS, rolnik z Wronia, koło Wąbrzeźna. - A tak było, gdy stwierdzono pierwszy przypadek ASF u dzików w Polsce. Mamy ogromne obawy, że ceny spadną, choć wiemy, że nadzór weterynaryjny jest właściwy.

Wyniki badań przekazał dziś Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Afrykański pomór świń stwierdzono w gospodarstwie w gminie Gródek (woj. podlaskie).

Podejrzenie zachorowania zwierząt postawiono 19 lipca, pobrano próbki i zabezpieczono świnie. Gdy wynik okazał się pozytywny - 3 jeszcze żywe świnie dziś zabito. Główny Lekarz Weterynarii podaje, że zostały poddane utylizacji w bezpieczny sposób. Gospodarstwo, gdzie świnie były hodowane oczyszczono i zdezynfekowano.

Została wyznaczona 3-kilometrowa strefa zapowietrzona i 7-kilometrowa strefa zagrożona. Za tym obszarze znajduje się 37 gospodarstw, a w nich 192 świnie. "Gospodarstwa objęte zostaną procedurami sanitarnymi związanymi ze zwalczaniem ASF", głosi komunikat.
Ognisko choroby jest zlokalizowane w strefie zainfekowanej, którą utworzono w marcu, nie powoduje to rozszerzenia restrykcji w inne rejony Polski. Działania związane z zabiciem świń są finansowane z funduszy państwa, a za świnie przysługuje odszkodowanie.

W ostatnich miesiącach stwierdzono 9 przypadków afrykańskiego pomoru świń, ale do dziś dotyczyły one tylko dzików. Wirus ASF nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Chcesz wiedzieć więcej o afrykańskim pomorze świń? Podstawowe fakty na temat choroby zebrał Główny Inspektorat Weterynarii - informator jest do pobrania w załączniku w lewej strony (multimedia).

Jak rozpoznać afrykański pomór świń?

Pojawiające się objawy:
- liczne upadki (obserwuje się również padnięcia dzików);
- sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze;
- duszność, pienisty wypływ z nosa;
- wypływ z worka spojówkowego;
- biegunka, często z domieszką krwi, wymioty;
- niedowład zadu;
- objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mięśni i skurczów kloniczno-tonicznych;
- ronienia.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska