Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magister idzie na... zasiłek

Infografika MOW
Bezrobotni absolwenci studiów (według skończonych kierunków)
Bezrobotni absolwenci studiów (według skończonych kierunków) Infografika MOW
Najwięcej bezrobotnych absolwentów uczelni skończyło Państwową Wyższą Szkołę we Włocławku - tak wynika z analiz WUP w Toruniu.

Magda - tegoroczna absolwentka administracji na UMK mówi: - Mam nadzieję, że najpierw uda mi się dostać na staż do urzędu, a potem do pracy. W ten sposób etat dostała moja koleżanka.
Na uczelniach właśnie trwają obrony dyplomów. Ilu z tych młodych ludzi od razu wejdzie na rynek, podejmując pracę? Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu sprawdził sytuację ubiegłorocznych absolwentów szkół wyższych.

W naszym regionie są 22 uczelnie,choć, jak wynika ze statystyk, niż demograficzny już do nich zagląda. W ub. roku akademickim uczyło się w nich ponad 63 tys. osób, ale to o przeszło 7 tys. mniej (9,3 proc.) niż w poprzednim roku. W minionym roku akademickim szkoły wyższe w województwie ukończyło 21 316 absolwentów, czyli o 1780 osób mniej niż rok wcześniej. Najwięcej kierunki z następujących podgrup kształcenia: ekonomiczna i administracyjna - prawie 6 tys., pedagogiczna - niemal 4 tys. oraz humanistyczna - ponad 1,8 tys. Część absolwentów zasiliła bazy powiatowych urzędów pracy. W końcu grudnia 2013 r. w PUP-ach w Kujawsko-Pomorskiem zarejestrowanych było 1803 absolwentów uczelni. Trzeba jednak zaznaczyć, że bezrobotni magistrowie ukończyli aż 92 różne szkoły wyższe. Choć zdecydowana większość z nich -83,6 proc. - nasze.

Czytaj: Pięć tysięcy chętnych na medycynę

WUP sprawdził też udział bezrobotnych absolwentów , zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy województwa, w liczbie absolwentów. Z danych wynika, że najwięcej z nich skończyło Państwową Wyższą Szkołę Zawodową we Włocławku, a potem: Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wyższą Szkołę Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy i Toruńską Szkołę Wyższą. Studia najliczniej reprezentowane przez magistrów bez zajęcia to: pedagogika - 324, administracja - 211 oraz zarządzanie i marketing - 130. Bezrobotni tych trzech kierunków stanowili 36,4 proc. ogółu bezrobotnych absolwentów z wyższym wykształceniem zarejestrowanych w województwie kujawsko-pomorskim.

Co zatem zrobić, żeby po studiach nie zasilać szeregów bezrobotnych?
- Maturzyści nie powinni zwracać uwagi na modę na studiowanie danego kierunku - mówi prof. Zenon Wiśniewski z UMK, ekspert rynku pracy. - Teraz jest to np. bezpieczeństwo wewnętrze, a niedawno takim kierunkiem była europeistyka.

Profesor uważa, że przed złożeniem dokumentów kandydat na studia powinien zapoznać się z prognozami zapotrzebowania na rynku pracy (dostępnymi np. w internecie lub w Centrum Informacji Zawodowej przy ul. Szpitalnej w Toruniu). Dla kogo więc w przyszłości nie zabraknie pracy? Na pewno dla informatyków. - Obecnie wiele osób studiuje ekonomię czy prawo, ale pracę znajdą najlepsi z nich. Nie tylko ci z bardzo dobrymi dyplomami, ale głównie ci, którzy podczas studiów będą praktykować lub nawet pracować. Dziś w ten sposób wchodzi się na rynek - radzi ekonomista.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska