Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niewieścin miał swój festyn. Aktywni w gminie Pruszcz, żeby żyło się lepiej

(aga)
Migawka z festynu, zorganizowanego w Ogrodach Plebańskich w Niewieścinie przez Rodzinę Kolpinga
Migawka z festynu, zorganizowanego w Ogrodach Plebańskich w Niewieścinie przez Rodzinę Kolpinga Fot. Nadesłane
Rodzina Kolpinga z Niewieścina chce ożywić życie na wsi. Zorganizowała festyn, na który zaprosiła inne organizacje pozarządowe, aktywne w gminie Pruszcz. Chcą ze sobą współpracować.

Rodziny Kolpinga to lokalne stowarzyszenia katolickie zrzeszone we wspólnocie katolickiej Dzieło Kolpinga. Jedna z Rodzin działa przy parafii w Niewieścinie w gminie Pruszcz (powiat świecki). Powstała w marcu 2006 roku. Osoby w niej zrzeszone, a jest ich około 30, prowadzą przykościelną świetlicę środowiskową "Santiago", angażują się w lokalne akcje charytatywne, organizują festyny świętojańskie i parafialne, wydają kościelną gazetkę i w każdy pierwszy piątek miesiąca spotykają się na mszy świętej.

- Chcemy rozszerzyć naszą działalność, pozyskać nowych wolontariuszy i nawiązać współpracę z innymi organizacjami działającymi w gminie Pruszcz, dlatego zorganizowaliśmy festyn, na który zaprosiliśmy ich przedstawicieli - mówi Mirosława Ziaja z Rodziny Kolpinga w Niewieścinie.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

Mowa o kołach gospodyń wiejskich z Topolna i Zawady, Towarzystwie Rozwoju Gminy Pruszcz oraz "Aktywnej Młodzieży" z Serocka.

Przyłączyli się oni do organizacji festynu, który odbył się w Ogrodach Plebańskich przy kościele w Niewieścinie. Gospodynie i "Aktywna Młodzież" zadbały o suto zastawione stoły. Były też zabawy, zumba, występ miejscowego chóru "Biedronki" i zespołu Rockers oraz atrakcje dla dzieci. Wszystko po to, żeby przyciągnąć jak najwięcej ludzi. - Których zachęcaliśmy do postawy obywatelskiej, angażowanie się w życie naszej gminy i wsi, żeby wszystkim żyło się tu lepiej - tłumaczy Ziaja.

Akcja przyniosła pozytywny skutek. - Zapisało się do nas kilku nowych członków - cieszy się Ziaja.
Festyn mógł się odbyć dzięki funduszom europejskim przeznaczonym na projekt "Razem do przodu", który Dzieło Kolpinga w Polsce pozyskało dzięki doświadczeniom niemieckim. Tam również starano się o nowych członków i udało się to właśnie dzięki akcji "Razem do przodu".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska