Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wąbrzeźnianie wiedzą na co wydać 300 tys. zł. Wybór nie będzie łatwy!

(dd)
Budżet obywatelski Wąbrzeźna będzie wynosił 300 tys. zł
Budżet obywatelski Wąbrzeźna będzie wynosił 300 tys. zł Piotr Bilski
Aż 38 propozycji zgłosili mieszkańcy Wąbrzeźna do budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Na ich realizację miasto będzie miało 300 tysięcy złotych, więc nie wszystkie projekty się urzeczywistnią.

Jakie pomysły i potrzeby mają mieszkańcy miasta?

Kilka projektów dotyczy dróg. Są to: budowa minironda na skrzyżowaniu ul. Pruszyńskiego, Okrężnej, Żeromskiego i Hallera, budowa drogi, która połączy ul. Konopnickiej przez Żeromskiego z resztą miasta, wyłożenie kostką ul. Pelikanowej, naprawa ul. Akacjowej. Jest też pomysł, aby kupić kamienicę na rogu pl. Jana Pawła II i ul. Chełmińskiej, zburzyć ją i poszerzyć jezdnię.

A skoro drogi to i parkingi. Mieszkańcy proponują zbudować lub zmodernizować je przy ul. Chełmińskiej, Kasztanowej oraz przy obwodnicy miasta - dla ciężarówek. Był też projekt budowy piętrowego garażu przy ul. 1 Maja, ale odpadł, bo byłby zbyt drogi w realizacji.

Brakuje miejsc zabaw dla dzieci. Stąd propozycje utworzenia placu "Radosny maluch" na os. Matejki oraz "Wyspy zabaw" przy ul. Grudziądzkiej 23. Najmłodszych dotyczy też pomysł zakupu maty do nauki i zabawy dla uczniów SP nr 3.

Kolejny projekt to utworzenie "Zakątku seniora". Sprzęty do plenerowych ćwiczeń miałyby stanąć wśród zieleni przy ul. Niedziałkowskiego 3.
Siłownia fitness miałaby powstać w parku przy WDK. Jest też pomysł, aby teren ten gruntownie zrewitalizować i objąć monitoringiem.
Domu kultury dotyczą też projekty zakupu kotar na scenę i organizacji 50-lecia placówki.

Na pieniądze z budżetu obywatelskiego liczą organizatorzy festiwalu turystycznego, strażacy z OSP chcący remontować i doposażyć remizę oraz harcerze, którzy chcą m.in. odnowić i wyposażyć harcówkę.

A może zainwestować w sport? Propozycje to budowa kortów tenisowych, boiska wielofunkcyjnego na osiedlu RWTBS, zakup wiat dla piłkarzy, które rozstawiane są podczas meczy na stadionie Unii.

Mieszkańcy chcą też, aby w okolicach cmentarza przy ul. Mikołaja z Ryńska, stanęła automatyczna toaleta.

Grupa mieszkańców proponuje, aby okolice ul. Matejki i Niedziałkowskiego stały się "Dzielnicą bez barier architektonicznych".

Są pomysły na rozwiązanie problemu psich kup na chodnikach:utworzenie wybiegu na bagnach między ul. Okrężną a Konopnickiej oraz ustawienie w mieście pojemników na psie nieczystości i przeprowadzenie akcji promocyjnej.

Mieszkańcy proponują także przebudowę plaży na Podzamczu, ustawienie tu zjeżdżalni wodnej, naprawę i częściową odbudowę wieży zamkowej, a nad jez. Frydek zbudowanie przystani dla wędkarzy.

Jest też grupa mieszkańców, gotowych organizować cykl imprez rekreacyjno-sportowych.

Oryginalnym pomysłem jest ustawienie np. na pl. Jana Pawła II sprężarki do pompowania kół w jednośladach.

Teraz propozycje są weryfikowane. Ich ostateczną listę poznamy 5 sierpnia. Głosowanie rozpocznie się 15 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska