Niesamowity rok zawiszan. Najpierw Puchar Polski, a teraz Superpuchar

Dariusz Knopik
Bartosz Frankowski (w środku) sędzią meczu o Superpuchar Polski
Bartosz Frankowski (w środku) sędzią meczu o Superpuchar Polski Aleksander Ryska
Zawisza wywalczył Superpuchar Polski. Po emocjonującym meczu bydgoszczanie pokonali w Warszawie Legię 3:2.

LEGIA - ZAWISZA 2:3 (1:1)
Bramki: Ryczkowski (44), Saganowski (71) - Luis Carlos (30), Alvarinho (54), Geworgjan (90+1).
LEGIA: Jałocha - Bartczak, Lewczuk, Wieteska, Bereszyński (90. Hołownia) - Kosecki, Vrdoljak, Kalinkowski (74. Moneta), Ryczkowski (74. Kurowski) - Piech, Saganowski.
ZAWISZA: Sandomierski - Ziajka, Pereira, Micael, Petasz - Strąk (46. Sochań), Drygas - Carlos (78. Kadu), Alvarinho (55. Wagner), Wójcicki (72. Geworgjan) - Vasconcelos.
Sędziował: Bartosz Frankowski (Toruń).
Widzów: 11.000.
Żółte kartki: Vrdoljak, Piech - Petasz, Drygas, Vasconcelos.

Zawisza rozpoczął spotkanie na Pepsi Arena mocno zmoty-wowany i z rozmachem. Byd-goszczanie szybko przenieśli się na połowę mistrzów Polski i zaatakowali podopiecznych Henninga Berga wysokim pressingiem. Ale po odbiorze piłki mieli problemy z skonstruowaniem akcji.

Otwarcie Zawiszy

Miejscowi pozwolili zawiszanom wyszumieć się tylko przez 5 minut. Potem skontrowali przy udziale Arkadiusza Piecha i Jakuba Koseckiego. Grający po lewej stronie obrony Piotr Petasz musiał ratować się faulem. Goście ukarani zostali rzutem wolnym, a obrońca "Zetki" żółtym kartonikiem. Podopieczni trenera Jorge'a Paixao zablokowali uderzenie z wolnego Marka Saganowskiego, a w rewanżu Petasz kropnął z dystansu, bardzo niepokojąc Konrada Jałochę (poprzednio grał w Chojniczance).

Z upływem minut gra stała się szarpana. Legia atakowała dwójką graczy - Koseckim i pozyskanym z Lubina Piechem. W 18. min. bardzo blisko bramki Legii znalazł się Alvarinho, lecz przed oddaniem strzału poślizgnął się. Legia odpowiedziała natychmiast - akcja Pie-cha do spółki z Koseckim została "sparaliżowana" przez bydgoskich defensorów. W połowie 1. odsłony zespoły odgryzały się strzałami - Koseckiego i Roberta Bartczaka oraz Luisa Carlosa (dwukrotnie).

Aż nadeszła 30. minuta. Świetne podanie od Jakuba Wójcickiego otrzymał Carlos, wyszedł sam na sam z bramkarzem i pewnym strzałem pokonał bramkarza Legii.
Gol dodał pewności bydgoszczanom. Ich grę napędzała para Carlos - Wójcicki. Gdy wydawało się, że goście zdominują gospodarzy i podwyższą prowadzenie, Ivica Vrdoljak dał sygnał do lepszej gry stołecznej drużyny. Jej efektem był "gol do szatni" młodego Adama Ryczkowskiego.

Po przerwiez wysokiego C

Początek drugiej połowy był niemrawy z obu stron. Ale tą ospałą atmosferę szybko wykorzystał Carlos. Piłkarz pociągnął z piłką kilkanaście metrów, wycofał futbolówkę do Alvarinho i Jałocha musiał po raz drugi sięgać do siatki po piłkę.
Potem niebiesko-czarni próbowali podwyższyć wynik po rzutach rożnych bitych przez Petasza, ale tym razem Jałocha nie dał się zaskoczyć.

Dwie piłki meczowe

Paradoksalnie to legioniści doprowadzili do remisu po rożnym. Po dośrodkowaniu Koseckiego piłkę do bramki skierował Saganowski.
Wcześniej zawiszanom dopisało szczęście, kiedy po strzale Koseckiego piłka trafiła w słupek.
W końcówce meczu obie drużyny mogły przechylić szalę zwycięstwa.
Najpierw znakomitą okazję zmarnował Saganowski. W rewanżu z trzech metrów Jałochy nie zdołał pokonać Korneliusz Sochań.

Gdy wydawało się, że losy Superpucharu rozstrzygną się w rzutach karnych, akcję na wagę wygranej przeprowadził rezerwowy Wahan Geworgjan. Przejął piłkę w okolicach narożnika pola karnego Legii. Zszedł do środka i technicznym strzałem przy słupku zdobył zwycięską bramkę.