Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesjonaliści zabrali się za komiks o ... Rypinie!

es
Wernisaż wystawy "Komiks polski 1948-1989” w rypińskiej bibliotece. Na polskim rynku pojawi się kolejny tytuł - "Fantastyczny Rypin"
Wernisaż wystawy "Komiks polski 1948-1989” w rypińskiej bibliotece. Na polskim rynku pojawi się kolejny tytuł - "Fantastyczny Rypin" nadesłane
Najbardziej charakterystyczne punkty naszego miasta zobaczymy na kartach komiksu. To pomysł biblioteki.

Projekt stworzenia komiksu "Fantastyczny Rypin" został nagrodzony tegoroczną "Wędką burmistrza". To konkurs, w którym pomysłodawcy najbardziej nowatorskiego przedsięwzięcia dostają na jego realizację 10 tys. zł.

-

Trzeba iść z duchem czasu

- Współczesny świat, pełen nowych technologii, stawia coraz to nowe wyzwania przed instytucjami kultury - wskazuje Marek Taczyński, dyrektor miejsko-powiatowej biblioteki publicznej. - Biblioteka poszukuje nowych form dotarcia do potencjalnych czytelników, a komiks jest specyficznym rodzajem książki. Jak dotąd powstawało wiele publikacji historycznych o Rypinie, wydawane były informatory turystyczne. Ale żadna z pozycji promujących miasto nie była wyprofilowana do użytkowników, którzy wymagają jednak czegoś bardziej współczesnego.

Do tej pory w komiksach pojawiły się głównie duże miasta. Wśród nich np. Bydgoszcz, Wrocław, Opole, Radom czy choćby Gdynia.

W przypadku tego ostatniego, okazją była 88. rocznica nadania praw miejskich. Na czarno-białych kartach znajdziemy losy powstania najważniejszego portu morskiego II Rzeczpospolitej. Historię Bydgoszczy i najpopularniejsze punkty grodu nad Brdą znajdziemy zaś w komiksie "Zaczarowana Altana".

Wróćmy nad Rypienicę

Jak zdradzają pomysłodawcy, nasz komiks będzie fikcyjny, zobaczymy w nim jednak rzeczywiste zabytki, które mogą być wabikiem dla turystów.

- Podjęliśmy rozmowy z czołowymi rysownikami i scenarzystami komiksu polskiego - informuje dyrektor biblioteki. - Udało się doprecyzować warunki współpracy.

Kto zatem stworzy Rypin na komiksowych kartach? Za scenariusz jest odpowiedzialny Tomasz Marciniak. To właśnie on może się pochwalić honorowym odznaczeniem ministerstwa kultury "Zasłużony dla Kultury Polskiej", które odebrał w czerwcu. Marciniak pracował nad scenariuszami dla tak uznanych rysowników jak Bohdan Butenko, Szarlota Pawel-Kroll czy Aleksandra Spanowicz.

- Przygotowaniem rysunków zajmie się natomiast Daniel Baum - dodaje Taczyński. - To autor pierwszego w Polsce i Europie, a prawdopodobnie i na świecie komiksu dla widzących i niewidomych czytelników jednocześnie. Jest stypendystą ministra kultury w dziedzinie sztuki wizualne. Oprócz walorów promocyjnych, znaczenia turystycznego naszego komiksu, istotny jest również aspekt dydaktyczny. Zgodnie z zasadą Papcia Chmiela, komiks bawiąc, uczy i ucząc, bawi. To atrakcyjna i wartościowa rozrywka dla najmłodszych, ale i dla dorosłych.

Zgodnie z planami, prace nad publikacją rozpoczęły się na początku miesiąca.

Co sądzą o pomyśle sami mieszkańcy?

- Mój syn, gimnazjalista, prędzej posprzątałaby całe mieszkanie, niż sięgnął po historię Rypina. No chyba, że w tak atrakcyjnej formie jak komiks - stwierdza pani Katarzyna.

- Wychowałem się na Kajko i Kokoszu, polskich wersjach Asteriksa i Obeliksa - śmieje się pan Marcin, mieszkaniec centrum. - "Fantastyczny Rypin" to strzał w dziesiątkę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska