Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80 lat temu w Biskupinie rozpoczęły się badania archeologiczne [zdjęcia]

Iwona Woźniak
Biskupin odwiedza rocznie blisko 170 tysięcy turystów
Biskupin odwiedza rocznie blisko 170 tysięcy turystów Iwona Woźniak
Okrągła rocznica to okazja do podsumowań, prezentacji dorobku naukowego i wyróżnień, także lokalnych. Wydarzeniu towarzyszy konferencja pt. Europa w okresie od VIII w. p.n.e. do I w. n.e. Zjechali na nią profesorowie z całej Polski, a także naukowcy z Niemiec, Austrii, Czech, Francji i Ukrainy.
Muzeum Archeologiczne w BiskupinieDo MAB zjechali profesorowie archeologii z wielu ośrodków akademickich w Polsce i za granicą. Do piątku potrwa tu bowiem konferencja w 80. rocznicę badań w Biskupinie - Europa w okresie od VIII w. p.n.e. do I w. n.e. Wśród gości honorowych są m.in. Jolanta i Sława - córki prof. Zdzisława Rajewskiego - zmarłego 40 lat temu dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie (którego przez lata muzeum w Biskupinie było oddziałem). Goście wysłuchają wielu wykładów. Obejrzeli też najnowszy film pt. "Biskupin - pomnik historii" oraz nowe rekonstrukcje w rezerwacie, a wśród nich osadę pierwszych rolników sprzed 6 tys. lat. Gospodarzami pierwszego dnia konferencji byli Wiesław Zajączkowski - dyrektor muzeum oraz Edward Hartwich - wicemarszałek województwa kujawsko - pomorskiego ( MAB jest obecnie jednostką samorządu województwa).

Biskupin. Rozpoczęły się obchody 80- lecia badań w Muzeum Ar...

Teraz siłą są lekcje muzealne

Po rezerwacie oprowadza córki prof. Zdzisława Adama Rajewskiego Marek Lewandowski. A są to: Jolanta Stachowska (z lewej) oraz  Sława Nowińska.
Po rezerwacie oprowadza córki prof. Zdzisława Adama Rajewskiego Marek Lewandowski. A są to:
Jolanta Stachowska (z lewej) oraz Sława Nowińska. Mariusz Kazik

Po rezerwacie oprowadza córki prof. Zdzisława Adama Rajewskiego Marek Lewandowski. A są to:
Jolanta Stachowska (z lewej) oraz Sława Nowińska.
(fot. Mariusz Kazik)

Witając przybyłych, Wiesław Zajączkowski, dyrektor placówki, wywołał m.in. nazwisko zmarłego 40 lat temu prof. Zdzisława Rajewskiego (w latach 1934-1939 zastępcę kierownika oraz w latach 1946-1949 kierownika prac wykopaliskowych i muzeum w Biskupinie, a później dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, dyrektora Rady Naukowej Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN) co nie było przypadkiem, bo wśród zaproszonych siedziały córki naukowca - Jolanta i Sława.

Wrócił też do początków badań w Biskupinie, wspominając m.in. prof. Józefa Kostrzewskiego, który po raz pierwszy zjechał tu w październiku 1933 roku, poważnie traktując doniesienia o odkryciu zgłoszone przez Walentego Szwajcera, nauczyciela z tutejszej szkoły.

W prezentacji szef muzeum pokrótce przypomniał inwestycje, które w ostatnich latach w Biskupinie zrealizowano. Wśród tych, które przyczyniły się do podniesienia turystycznej atrakcyjności MAB są Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, wioska wczesnośredniowieczna i osada neolityczna.

Przeczytaj również: W Biskupinie pokażą, jak żyli rolnicy 6 tysięcy lat temu

Największą frekwencję - jak do tej pory - placówka odnotowała w 2007 roku, gdy odwiedziło ją blisko 300 tysięcy osób. - Ale choć liczba ta spadła, a rocznie wynosi ok. 170 tysięcy turystów, zauważyliśmy znaczny wzrost zainteresowania lekcjami muzealnymi. W roku ubiegłym skorzystało z tej formy 20 tysięcy uczniów i jest to najlepszy wynik w Polsce - zauważył Wiesław Zajączkowski.

Wyróżnili rodzinę Michała Joachimowskiego

Obchody były okazją do uhonorowania "Medalem Walentego Szwajcera" rodziny niedawno zmarłego Michała Joachimowskiego, który był członkiem Rady Muzealnej MAB oraz pełnił funkcję prezesa Biskupińskiego Towarzystwa Archeologicznego. Rodzinę państwa Joachimowskich reprezentował syn zmarłego - Mikołaj. Medal przekazali mu Adam Suchański - obecny prezes BTA oraz Wojciech Piotrowski - członek zarządu BTA.

Po śmierci Michała Joachimowskiego należało uzupełnić skład Rady Muzealnej MAB, której przewodniczy prof. Bogusław Gediga. W związku z tym Zarząd Województwa Kujawsko - Pomorskiego powołał na to miejsce Michała Woźniaka - dyrektora Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Nominację wręczył mu wicemarszałek Edward Hartwich.

Oraz mieszkańca Wenecji

Specjalne wyróżnienie otrzymał z kolei Michał Chełminiak. Jak podkreślono, dzięki jego życzliwości możliwe były badania archeologiczne, co doprowadziło do odkrycia na jego polu w Wenecji obserwatorium astromonicznego porównywanego do podobnego (odkrytego w 2002 r.) obiektu w niemieckim Goseck. - Chcemy podziękować i pokazać, co ma pan pod ziemią. I żeby pozwalał pan, od czasu do czasu, nam - archeologom - wejść na swój teren - skomentował Wiesław Zajączkowski, a wicemarszałek Edward Hartwich przekazał panu Michałowi mapę obrazującą neolityczne obserwatorium (tzw. rondel) stworzoną przez prof. Krzysztofa Misiewicza i Wiesława Małkowskiego z Instytutu Archeologii UW.

Czytaj również: Jan Żurek ze Świecia - to on spopularyzował odkrycia w Biskupinie

Wykłady potrwają do piątku

Konferencja potrwa do piątku, 4 lipca. Wczoraj przybyli, oprócz wysłuchania wykładów, obejrzeli też najnowszy film pt. "Biskupin - pomnik historii". Dziś zwiedzili też nowe rekonstrukcje w rezerwacie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska