Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Giganty głównie latem? To mit. Najczęściej młodzi uciekają w okolicy... świąt

Maciej Czerniak
W ubiegłym roku kontakt z marihuaną, amfetaminą i dopalaczami miały 154 zatrzymane osoby w wieku do 18 lat. W 2012 po narkotyki sięgnęło 164 nieletnich
W ubiegłym roku kontakt z marihuaną, amfetaminą i dopalaczami miały 154 zatrzymane osoby w wieku do 18 lat. W 2012 po narkotyki sięgnęło 164 nieletnich sxc.hu
Wakacje od zawsze kojarzą się z poszukiwaniami nastolatków urywających się z domu. Bywa, że takie ucieczki trwają kilka dni, ale czasem policjanci poszukują zaginionych parę tygodni. Ostatnie dane policyjne pokazują jednak, że takie twierdzenie to mit i nadszedł czas, by go obalić.

- Owszem, zdarzają się letnie ucieczki z domów, czy ośrodków wychowawczych, ale tak naprawdę, to wcale nie jest ich więcej niż w innych miesiącach w ciągu roku - mówi nadkom. Maciej Daszkiewicz, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
W ubiegłym roku na Kujawach i Pomorzu policjanci poszukiwali ponad 500 zaginionych dzieci i nastolatków. Na szczęście prawie wszystkich udało się odnaleźć w kilka dni po zgłoszeniu zaginięcia przez bliskich.

Tak właśnie było z zaginioną 29 maja 11-letnią uczennicą z Inowrocławia. Dziewczynka po godzinie 17 wróciła ze szkoły, a po chwili wyszła z domu nie mówiąc nikomu o swoich planach. Szczęśliwie udało się ją odnaleźć jeszcze tego samego dnia.
- W rejonie dworca kolejowego patrol dzielnicowych zauważył dziewczynkę, której wizerunek odpowiadał temu ze zdjęcia jakie przekazała rodzina - mówi st. asp. Izabella Drobniecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu.

Dziewczynka zamierzała wsiąść do pociągu. Prawdopodobnie chciała odwiedzić krewnych na południu kraju. To tylko jedna z wielu historii o szczęśliwym zakończeniu. W całym ubiegłym roku z domów uciekło 289 nastolatków. Rok wcześniej było ich 300.

Najczęściej młodzi uciekają w okolicy... świąt. Okazuje się, że Boże Narodzenie, czy Wielkanoc to czas, gdy dają o sobie znać rodzinne niedopowiedzenia, nasilają się konflikty i na wierzch wywlekane są zadawnione kłótnie. Mundurowi z Komendy Głównej Policji twierdzą jednak, że większość zaginionych odnajduje się w ciągu pierwszych dwóch tygodni od daty zniknięcia.

Zobacz także: Policja odnalazła zaginioną 11-latkę z Inowrocławia. Szukało jej 50 policjantów
Policyjne dane mówią jednak też o innych - nie tylko związanych z ucieczkami - zagrożeniach. W wakacje częściej niż w innych miesiącach w roku nastolatki sięgają po narkotyki. W ubiegłym roku kontakt z marihuaną, amfetaminą i dopalaczami miały 154 zatrzymane osoby w wieku do 18 lat. W 2012 po narkotyki sięgnęło 164 nieletnich.

- Większość młodych osób, które przychodzą do nas we wrześniu i październiku, deklaruje, że pierwszy kontakt z narkotykami miało właśnie w wakacje - zaznacza Robert Rejniak, terapeuta uzależnień i szef Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy. - W tej grupie najwięcej jest uczniów, którzy kończą podstawówkę i idą do gimnazjum.

Alarmujące są dane dotyczące przestępczości nieletnich. W 2012 roku policja w regionie skierowała do sądów 4277 wniosków w sprawie nastoletnich przestępców. W ubiegłym roku tych wniosków było 4099.

- Takie zachowanie to wypadkowa kilku czynników - twierdzi Ewelina Dołkowska, psycholog młodzieży i dorosłych z Centrum Psychologicznego TM w Toruniu. - Podczas wakacji to brak zagospodarowania wolnego czasu. Przyczyn jest więcej: sytuacja rodzinna, brak wzorców do naśladowania i zaniedbania ze strony rodziców. Ale to również zachowania wynikające z potrzeby akceptacji w grupie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska