Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły czekają na gimnazjalistów

BARBARA ZYBAJŁO-NERKOWSKA
Gabriela Malczewska - szefowa powiatowej oświaty
Gabriela Malczewska - szefowa powiatowej oświaty BARBARA ZYBAJŁO-NERKOWSKA
W powiatowych szkołach oczekują na podania gimnazjalistów. Ilu uczniów pojawi się w krajeńskich placówkach we wrześniu, jeszcze nie wiadomo. Na pewno jednak oblegane będą klasy mundurowe.

Na razie wstępne wyliczenia dyrektorów są skromne, ale jak podkreślają w wydziale oświaty, chodzi o to, że nikt nie chce od razu planować zbyt optymistycznie, bo później pojawiają się niemiłe rozczarowania. Z obawy przed przeszacowaniem w arkuszach planowana jest więc mniejsza ilość klas, niż może być w rzeczywistości.

- Pani dyrektor liceum z Więcborka liczy na nabór do dwóch klas, ale wstępnie mówimy o jednej - informuje Gabriela Malczewska, szefowa wydziału oświaty w starostwie powiatowym. - W LO w Sępólnie u pana Stawisińskiego jest podobna sytuacja - w arkuszach mamy dwie klasy, ale niewykluczone, że pojawią się trzy.

Wszystko z powodu dużego zainteresowania klasą mundurową o profilu pożarniczym. Pierwsi chętni już są, a z przeprowadzonej wstępnej ankiety wynikło, że powstać mogą dwie klasy o tym profilu, bo gimnazjalistom podoba się współpraca z prawdziwymi strażakami, obozy szkoleniowe i rozszerzony profil.

Przeczytaj również: Rozdzielono środki na wsparcie kultury i sportu. Są mizerne

- Teoretycznie do końca czerwca powinniśmy znać wyniki naboru, ale z praktyki wiem, że w lipcu albo pod koniec sierpnia wszystko się jeszcze może zmienić - dodaje Malczewska.

Na pewno sporo zmieni się w LO, gdzie od czerwca z problemami z naborem zmierzy się już nowa osoba. Na emeryturę odchodzi bowiem wieloletni dyrektor Włodzimierz Stawisiński. Jak się dowiedzieliśmy, na konkurs zgłosiły się dwie osoby - 11 czerwca o godz. 10 stawią się na rozmowę kwalifikacyjną, a 12 czerwca wybraną przez komisję osobę zatwierdzić ma zarząd powiatu.

Powiatowa oświata jest niedoszacowana. W tym roku jest to kwota około 200 tys. zł. Gabriela Malczewska nie rwie jednak włosów z głowy, bo jak zauważa, w szkołach nie da się przecież wyliczyć subwencji co do złotówki. - Musimy sobie poradzić - mówi Malczewska. - Budżet oświaty jest skomplikowany, bo tak naprawdę do końca nie mamy wszystkich danych, a budżet oświaty rozlicza się tak samo jak budżet powiatu, bo jak wiadomo początek roku szkolnego nie pokrywa się z początkiem roku kalendarzowego.

A do tego wkrótce pojawi się nowy problem - co zrobić z pustym piętrem Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie, bo gmina Więcbork planuje przenieść znajdujące się tam gimnazjum do swojego budynku. - Na razie nie mamy żadnych oficjalnych informacji o wyprowadzce - mówi Malczewska.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska