Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hirek będzie czuwał nad krwiodawcami

Szymon Cieślak
Burmistrz Leszek Jakubowski odsłonił odrestaurowany pomnik ku czci krwiodawców.
Burmistrz Leszek Jakubowski odsłonił odrestaurowany pomnik ku czci krwiodawców. Szymon Cieślak
W 95 rocznicę powstania Polskiego Czerwonego Krzyża w Żninie odsłonięto na nowo pomnik poświęcony wszystkim krwiodawcom oraz tablicę, która ma upamiętniać wieloletniego działacza tej organizacji Hieronima Grzelaka.
Podczas uroczystości była możliwość wpisania się do pamiątkowej księgi.

Żnin. Uroczystości z okazji 95-lecia PCK

Uczcili ich minutą ciszy

Na uroczystość, która miała miejsce przed budynkiem PCK przy ul. Aliantów w Żninie przybyły zarówno władze wojewódzkie PCK, jak i samorządowcy oraz przedstawiciele firm z całego powiatu. Pomnik poświęcony krwiodawcom odsłonił burmistrz Leszek Jakubowski.

Tablicę upamiętniającą Hieronima Grzelaka, odsłonił starosta Zbigniew Jaszczuk. Obydwa miejsca poświęcił ks. Szymon Ciesielski.

- W Polsce w ciągu roku odsłania się wiele pomników, ale ten jest wyjątkowy i jedyny taki w Polsce. Poświęcony honorowym dawcom krwi. Nie bez przyczyny jest na nim napisane: "tym co odeszli i tym, którzy odejdą" - powiedział dr Bronisław Woźny, szef żnińskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Po chwili wszyscy zebrani uczcili minutą ciszy zmarłych członków PCK.

Wspomnienia nadal żyją

- Ten pomnik i tablica poświęcona mojemu nauczycielowi, Hieronimowi Grzelakowi dopełniają jubileuszu 95-lecia PCK. - dodał Bronisław Woźny.

Nie zabrakło także wspomnień dotyczących Hieronima Grzelaka. Od tych związanych z remontem obecnej siedziby organizacji, aż po bardziej prozaiczne, że na przykład pierwszy przychodził do pracy i parzył kawę wolontariuszom.

- Poznałem go 28 lat temu. Na pierwsze spotkanie udałem się wspólnie z poprzednim wójtem Gąsawy Kazimierzem Janusem. Jeszcze wtedy PCK swoją siedzibę miało przy ul. 700- lecia. Tak go poznałem. Pamiętam, że zawsze mówiliśmy, że "idziemy do Hirka". U niego zawsze było miło i sympatycznie - powiedział starosta Zbigniew Jaszczuk.

Medale i wyróżnienia

Podczas uroczystości przyznano medale i wyróżnienia. Pamiątkowy medal z okazji 90-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża przyznano Hieronimowi Grzelakowi.

Odebrała go jego żona Elżbiecie Leśniewskiej wręczono medal 55-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK. Irena Starczewska, emerytowana prezes BankuSpółdzielczego "Pałuki" dostała Odznakę Honorową III Stopnia. Taką samą przyznano burmistrzowi Żnina Leszkowi Jakubowskiemu oraz Jackowi Kaczmarkowi,
burmistrzowi Łabiszyna. Niestety, włodarz tej nadnoteckiej gminy nie przybył na uroczystość. Odznakę Honorową II Stopnia dostał Zdzisław Kuczma, wójt Gąsawy.

Krwiodawca Krzysztof Goclik dostał odznakę Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia. Podczas uroczystości nagrodzono także Klub Honorowych Dawców Krwi "Strażak" w Rogowie. Jego prezes Andrzej Krygier odebrał nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w etapie okręgowym VIII edycji programu "Ognisty ratownik, gorąca krew". Potem zaproszeni goście zwiedzili salkę pamięci, w której pokazano pamiątki historyczne związane z dziejami PCK w Żninie i na świecie.

PCK w Żninie

Ta największa dobroczynna organizacja na świecie, do Żnina zawitała w 1918 roku, czyli tuż po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Stało się tak za sprawą ziemianek z Towarzystwa św. Wincentego a Paulo. Przewodniczyła im. Halina Tuchołczyna z Marcinkowa Dolnego.

Po drugiej wojnie światowej PCK w Żninie tworzył dr Zbigniew Romanowski (znany lekarz, tablica jemu poświęcona znajduje się na budynku przy ul. Śniadeckich w Żninie). Wtedy też prezesem organizacji został Hieronim Grzelak. Na tym stanowisku pracował do śmierci w maju 2009 roku, a więc aż 55 lat.
PCK w początkach swojej działalności zajmowało pomieszczenia znajdujące się w domu sióstr zakonnych przy ul. 700-lecia. W lutym 1990 roku organizacja przeprowadziła się do budynku przy ul. Aliantów, gdzie funkcjonuje do dzisiaj.

Klub honorowego krwiodawstwa przy żnińskim PCK powstał w 1970 roku. Jego pomysłodawcami byli H. Grzelak i Andrzej Hoffmann, ówczesny dyrektor żnińskiego szpitala. Pierwszym prezesem został Jan Pięta, a pierwszą kobietą, która wstąpiła w szeregi HDK została Elżbieta Leśniewska. Wtedy to krwiodawcy oddawali krew w pomieszczeniach szpitala.

Jedyny taki w Polsce

Pomnik Honorowego Dawcy Krwi został ustawiony w żnińskim parku w 1974 roku. Jego projekt wykonał Rudolf Rogatty z Bydgoszczy, a odlano go w czynie społecznym w nieistniejącej już Odlewni Żeliwa "Żefam" w Żninie. Po czterdziestu latach od tego wydarzenia pomnik wykonano na nowo. Autorem odlewu został Zbigniew Dolski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska